sobota, 12 września 2015

I WANT TO BELIEVE
I WANT TO BELIEVE
Oficjalna kontynuacja legendarnego już serialu, okrzykniętego telewizyjnym fenomenem XX wieku. Jej pomysłodawcą i opiekunem jest Chris Carter, twórca "Z Archiwum X".

Gdy byłem mały, czytałem komiksy wypożyczane z biblioteki szkolnej (wiecie, takie kolorowe z płytkim tekstem). To one zraziły mnie do komiksów, co sprawiło, iż później nie sięgałem po nie (nawet te poważniejsze). Powróciłem do ich czytania i bardzo się cieszę, gdyż są świetne. Wybieram tylko te najlepsze. "Z Archiwum X. Wyznawcy" to majstersztyk literacki. Świetnie napisany utwór, którego rysunki są bardzo dobre. Widać, że autorzy przyłożyli się, by wydać coś, co podbije rynek komiksowy. Zaczyna i kończy się tajemniczo i mrocznie, a po ostatnich słowach chce się więcej. Czyta się szybko, ciągle coś się dzieje. Minus – szybko się kończy. Ukazanie emocji poprzez rysunek jest bardzo trudne, jednak im to się udało.

Przez całe lata agenci specjalni Fox Mulder i Dana Scully pracowali w Archiwum X – tajnej komórce FBI, zajmującej się sprawami uznanymi za niewyjaśnione i powiązane z niewytłumaczalnymi zjawiskami.
Oboje w końcu opuścili swoje małe biuro i rozpoczęli nowe życie, ciesząc się spokojną anonimowością. Aż do teraz.

Kiedy wróg przeniknął sieć FBI i pozyskał poufne dane z akt Archiwum X, Skinner został zaatakowany, Scully porwana, a agent Doggett zaginął w akcji, Mulder musi ponownie wkroczyć na scenę. Nieoczekiwanie powraca również Palacz, który jest w posiadaniu istotnych informacji na temat wroga – tajemniczych akolitów. Rozpoczyna się nowa era. Era technologicznej paranoi, międzynarodowego niepokoju i pozaziemskiej groźby*

Komiks został wydany w bardzo wysokiej jakości. Rysunki są bardzo, bardzo, bardzo, bardzo... dobre, oddają klimat mroczny. Widać, że Michael Walsh postarał się, by szata graficzna była na równi z tekstem. Wielki ukłon dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania i wydania tego utworu.

Główni bohaterowie zostali prześwietnie stworzeni. Są bardzo tajemniczy. Dopracowani w nawet najmniejszym szczególe. Fox Mulder i Dana Scully – najlepsi agenci ever! Oczywiście nie są oni idealnymi bohaterami.

Reasumując, bardzo polecam ten komiks wszystkim. Przede wszystkim spodoba się fanom kultowego serialu (będę musiał go obejrzeć). W Polsce są na razie wydane dwa tomy, jednakże mam nadzieję, iż będzie ich tyle, ile za granicą. Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.
* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Z Archiwum X. Wyznawcy"
Tytuł oryginału: " X-Files. Season 10, vol. 1"
Autor: Chris Carter, Joe Harris, Michael Walsh
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Fabuła: Joe Harris i Chris Carter
Scenariusz: Joe Harris
Rysunki: Michael Walsh
Rysunek na okładce: Carlos Valenzuela
Wydanie: I
Oprawa: twarda
Data wydania: 4 luty 2015
ISBN: 978-83-7924-311-2 

2 komentarze:

 1. Komiksowa kontynuacja serialu, którego nie oglądałam ani razu - nie brzmi to dla mnie za dobrze. Do komiksów jakoś nigdy mnie nie ciągnęło, ale jednak podziwiam taką formę. Zgadzam się z Tobą, że przekaz emocji przez rysunek jest równie trudny, myślę, że może nawet trudniejszy niż słowny i jest prawdziwą sztuką.
  W recenzji wyczytałam, że rysunki utrzymane są w mrocznym klimacie i to jest chyba to coś..:)
  Może jak kiedyś wciągnę się w serial to spróbuję sięgnąć po komiks bo bardzo mnie zaciekawił ;)

  Pozdrawiam ciepło
  Iza z bloga ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.