wtorek, 15 września 2015

PRZEDPREMIEROWO Tajemnica korony


A jeśli niebezpieczna misja nie zakończy się sukcesem?


Adam Jay Epstein spędził dzieciństwo w Nowym Jorku, Andrew Jacobson dorastał zaś w Milwaukee w Wisconsin. Poznali się na parkingu w Los Angeles. Od tamtej chwili piszą razem scenariusze filmowe i telewizyjne. "Gwiazdy przeznaczenia" były ich pierwszą wspólną książką.
Pewnego dnia Adam zapytał Andrew: "Czy wiesz, gdzie chowają się chowańce?". I z tego prostego pytania zrodziła się Bezkresja, fantastyczny świat wypełniony miłością obu autorów do zwierząt i magii. Każde słowo, zdanie i stronę napisali wspólnie.
Adam Mieszka w Los Angeles z żoną Jane, ich córką Penny i biało-czarnym dachowcem, który polubił podwórko. Andrew, jego żona Ashley i pies Elvis – cztery przecznice dalej.

Książka została napisana prostym i lekkim językiem.Autorzy napisali bardzo ciekawą historię, która wciąga od początku. Zwroty akcji oraz krótkie zdania nadają tempa. To nie jest zwykły utwór dla dzieci/młodzieży – to dzieło, które w nieszablonowy sposób przekazuje wiele wartości. Ilustracje, które znajdują się w środku są piękne i oddają więcej niż tysiąc słów. Nie będę się rozwodził nie wiadomo jak długo nad książką. Po prostu musicie to mieć i przeczytać.


Kiedy ludzka magia nagle znika z Bezkresji, świat mogą uratować tylko Aldwyn, Skylar i Gilbert – o ile odnajdą na czas koronę śnieżnej pantery, tajemniczy starożytny przedmiot zdolny odwrócić klątwę. By wypełnić misję, Aldwyn podąża śladami łap zaginionego ojca, który wyruszył na poszukiwanie korony kilka lat wcześniej.
Magiczny szlak prowadzi na Drugą Stronę, gdzie dzielne chowańce stawiają czoła nowym wrogom i niebezpieczeństwom, a Aldwyn dowiaduje się więcej o swojej tajemniczej przeszłości i rodzinie – a są to wiadomości naprawdę szokujące!*

Po zmroku psi głos się niesie
pod obłokami skowytem.
Dawne sekrety całunem
zielonych igieł spowite.

Gdzie korzeń wszystkich korzeni,
gdzie spłynąć dasz wszystkim lękom,
by zejść schodami bez końca,
spojrzyj w nić słońca maleńką.

Kamienne znaki poprzez kurz
wskazują, gdzie śpi biedronka.
Kolacja to, więc umieść ją
w sieci wielkiego pająka.

Czarne ostrze półksiężyca
rozcina noc szmaragdową
i w końcu ćma przebudzona
zbiera świeży światła owoc.

Ukryte na głowy szczycie,
w skrzącej się białej zasłonie,
przeszłości klucze się mieszczą
w pantery śnieżnej koronie.


Aldwyn jest jednym z głównych bohaterów. Jak wiemy z poprzedniej części, jest kotem. I to nie byle jakim, gdyż ma umiejętności telekinetyczne. Na pierwszy rzut oka widzimy w nim odwagę, bo wziął udział w śmiertelnie niebezpiecznej wyprawie (tak samo jak jego towarzysze) i nie zawrócił się przy pierwszej lepszej okazji. Nie myślał o sobie, tylko o innych, a w szczególności o tych, których kochał. Skylar może wydawać się dość negatywną postacią, gdyż lubi się przechwalać, wywyższać oraz mieć uczucie władzy (nie cierpiała, gdy nie była przewodnikiem). Gilbert to żaba, która boi się wszystkiego. Dla niego najlepiej byłoby, gdyby ktoś inny musiał ruszyć na wyprawę zamiast niego. Wolał zaszyć się w kącie i nie myśleć o niebezpieczeństwach. Ma on bardzo niską samoocenę, ponieważ ciągle sobie mówi, że jest nieudacznikiem. Niebywałe jest to, że autorom udało stworzyć się tak różnych bohaterów i tak umiejętnie ich połączyć, by wspólnie tworzyli spójną całość, która bez jednego elementu nie może działać. 

Reasumując, bardzo polecam tę oraz wcześniejszą książkę. Najlepsze będą dla dzieci oraz młodzieży (tak do 14 roku życia). Mnie najbardziej spodobali się bohaterowie, z którymi się usposabiałem, gdyż z każdym mam jedną, dwie cechy wspólne. Za możliwość przedpremierowego zrecenzowania książki, dziękuję wydawnictwu IUVI.

* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Tajemnice korony"
Tytuł oryginału: "Secrets Of The Crown"
Autor: Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson
Wydawnictwo: IUVI
Seria: Chowańce (tom 2)
Przełożyła: Ewa Wiąckowska
Korekta: Magdalena Brożek
Ilustracje: Peter Chan i Kei Acedera
Opracowanie graficzne okładki i DTP: Stefan Łaskawiec
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Data wydania: 23 września 2015
Liczba stron (tekstu): 368
ISBN: 978-83-7966-011-7

3 komentarze:

  1. Kot głównym bohaterem? To coś dla mnie i nieistotne, że książka skierowana do dużo młodszych czytelników. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo słyszałam o tej książce, ale niestety nie moje kliamty, polecę siostrze :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwsza część była niesamowita. Bardzo podobała mi się historia przedstawiona przez autorów. Drugiej części jeszcze nie czytałam, ale mam nadzieję, że to się niedługo zmieni :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.