czwartek, 10 września 2015

PRZEDPREMIEROWO Przepowiednia ZagładyJaką cenę przyjdzie Gregorowi zapłacić za ryzykowne decyzje?Suzanne Collins – amerykańska pisarka, autorka bestsellerowej serii "Igrzyska Śmierci", przygodę z pisaniem rozpoczęła od scenariuszy programów i seriali telewizyjnych dla dzieci, a napisane przez nią historie "Małego Misia i Oswalda" były nominowane do nagrody Emmy. Stworzyła również przygody małego, czerwonego psiaka z serialu "Szczenięcie lata Clifforda". Tom "Gregor i Niedokończona Przepowiednia", otwierający serię "Kroniki Podziemia", był jej debiutem książkowym, i to bardzo udanym. W kolejnych latach powstały następne części psięcioksięgu o przygodach Gregora i jego przyjaciół w tajemniczym Podziemiu znajdującym się pod współczesnym Nowym Jorkiem. Autorka mieszka obecnie w Connecticut z rodziną i trzema dzikimi kotami.

Książka wyszła spod lekkiego pióra. Autorka serwuje nam ciekawą historię idealną dla dzieci i młodzieży, gdyż przekazuje ona dużo bardzo ważnych wartości, które przydają się w życiu. W pewnych momentach utwór tak trzyma w napięciu, że po prostu nie można złapać oddechu. Suzanne Collins umie wzruszyć, zaskoczyć oraz skończyć książkę w chwili, w której czeka się na kolejną część. Jest to dopiero druga część "Kronik Podziemia", która ukazała się w Polsce, ale śmiem twierdzić, że kolejne będą coraz lepsze. Wielki ukłon dla autorki!!!

Od chwili gdy Gregor przypadkiem trafił do niezwykłej krainy pod Nowym Jorkiem, minęło kilka miesięcy. Chłopiec poprzysiągł sobie, że nigdy tam nie wróci. Kiedy Podziemni potrzebują pomocy – w związku z kolejną przepowiednią, tym razem o złowieszczym białym szczurze imieniem Mortifer – zdają sobie sprawę, że jedynym sposobem, by sprowadzić Gregora pod ziemię, jest... porwanie Botki.

Gregor podejmuje wyzwanie i wraz z nietoperzem Aresem oraz nieposkromioną księżniczką Luksą wyrusza na poszukiwanie Mortifera. Znajdzie się w sytuacjach, gdy zagrożone będzie to, co dla niego najdroższe, i stanie przed decyzjami o życiu i śmierci, od których będzie zależał los Podziemia.*

Gdy Podziemny spadnie, Naziemny się wzniesie,
Śmierć życiu da szansę, życie śmierć przyniesie.
Zło wyłoni się z cieni,
W grób Podziemie zamieni.

Już słychać, jak skrobią zębacza pazury.
Już biel go okrywa jak śnieg z mroźnej chmury.
Czy wojownik się zjawi?
Czy Zło światła pozbawi?

Gdzie skrywa się wojownik swą słabość największą,
Czego chcą zębacze, za czym tak wciąż węszą?
Szczenię niewyrośnięte
Dzierży nasz los w swych rękach.

Kiedy dziecię martwe, wojownik bez mocy,
W jego sercu pustka, w duszy otchłań nocy.
Pokój w niebyt odejdzie,
Zębacz władzę zdobędzie.

"Gregor i Przepowiednia Zagłady" został bardzo dobrze wydany. Świetna szata graficzna, duża czcionka, która ułatwia szybsze czytanie, papier, który nie jest śnieżnobiały... Po prostu tak powinno się wydawać książki i takie powinno się czytać.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że Gregor należy do głównych bohaterów. Jest on nastolatkiem, który rozumie to, że ledwo wiążą koniec z końcem, stara się jak najlepiej pomóc, by wszystko było okej. Jest niebywale odważny, gdyż mało kto odważyłby się stawić czoła przerażającym stworom, które z mogłyby go zabić. Bohater ten na pewno może być dobrym autorytetem dla dzieci/nastolatów. Warto zwrócić uwagę też na Botkę, która mimo, iż ma niewiele lat, jest osobą ciepłą, miłą i opiekuńczą.

Reasumując, bardzo polecam tę książkę dzieciom i nastolatkom. Na pewno nie pożałują, gdyż ten utwór, jak i jego poprzednik są świetnie napisane. Mnie najbardziej spodobało się przelanie wielu wartości. Każdy znajdzie to, co dla niego jest najważniejsze. Dziękuję wydawnictwu IUVI za możliwość przedpremierowego zrecenzowania tejże książki.


* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Gregor i Przepowiednia Zagłady"
Tytuł oryginału: "Gregor and the Prophecy of Bane"
Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: IUVI
Seria: Kroniki Podziemia (tom II)
Przełożyła: Dorota Dziewońska
Korekta: Janina M. Nowak
Projekt okładki: Tomasz Maroński
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Data wydnia: 23 września 2015
Liczba stron (tekstu): 334
ISBN: 978-83-7966-012-4

1 komentarz:

  1. Trzeba mieć talent, aby jako dorosły pisać dla dzieci. Nie słyszałam, żeby Susan Collins pisała dla nich, a tu proszę. :)
    Obserwuję i zapraszam również do mnie, blog książkowy :
    http://rozenksiazek.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.