sobota, 15 sierpnia 2015

Kasacja

Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat...

Remigiusz Mróz – polski pisarz, autor sześciu powieści oraz cyklu publicystycznego "Kurs pisania". Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. W swojej twórczości sięga po różne gatunki literackie (powieść historyczna, kryminał prawniczy, science fiction), a tym, co łączy jego książki jest wartka akcja.

"Kiedy walczysz ze świniami, czasem trzeba wejść do koryta."

"Kasacja" zbiera same przychylne recenzje. Trudno się dziwić, bo została napisana prostym językiem. Utwór czyta w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pędząca na łeb na szyję akcja powoduje, iż trudno jest odłożyć "Kasację" na półkę. To kolejna książka, która utwierdza nas w przekonaniu, że Remigiusz Mróz jest bardzo dobrym pisarzem, który zasługuje na światowy rozgłos. Ciągle poznajemy nowe okoliczności, nowych bohaterów, którzy są tajemniczy jak Sfinks. Każdy szanujący się fan kryminałów prawniczych musi przeczytać tę pozycję. Nie martwcie się, nie trzeba znać prawa, by zrozumieć powieść. Widać, że autor pisząc "Kasację" czuł się jak ryba w wodzie.

Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar. Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawnicza, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału? Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.*

"Słyszałam, że najchętniej wybierane przez więźniów są lektury spod pióra E.L. James."

Bohaterowie zostali świetnie wykreowani. Dwójka prawników Chyłka i Zordon rozpierniczają system. Ona – inteligentna, sarkastyczna, szczera, fanka mocniejszych brzmień, smakoszka dużych porcji mięsa, śmiało można powiedzieć o niej: pirat drogowy, gdyż przepisy ruchu drogowego ma w głębokim poważaniu. On – nieśmiały, z wielkimi planami na przyszłość, wolący łososia oraz słuchający kompletnie innego gatunku muzycznego – tworzą duet, który wybroni każdego klienta. Są niebywałymi postaciami, które wciąż nas zaskakują. Uważaj, oni zabijają śmiechem.

Podsumowując, musicie to przeczytać. Najbardziej zachwycili mnie bohaterowie. Nie spodziewałem się, że są aż tak prześwietni. Książka nie jest jedną z tych, które zaczyna się, odkłada na półkę i po paru minutach wraca do lektury. Gdy się ją zaczyna, trzeba się liczyć z tym, że wszystkie sprawy automatycznie zostaną odsunięte na bok, a czytanie stanie się priorytetem.

* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Kasacja"
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Korekta: Magdalena Owczarek
Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Data wydania: 18 lutego 2015
Liczba stron: 492
ISBN: 978-83-7976-247-7

6 komentarzy:

 1. Zgadzam się! "Kasacja" jest świetna :D Nie da się jej odłożyć i zapomnieć, jak to czasami bywa z innymi książkami. A bohaterowie to czysty profesjonalizm :D Strasznie polubiłam Chyłkę :D Mam nadzieję, że jak powstanie kontynuacja będzie również tak dobra :D

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyła i Zordon to jedni z moich czołowych ulubionych bohaterów książkowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bohaterowie to najmocniejsza strona powieści, udała się ta powieść Mrozowi, jedna z lepszych przeczytanych w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka od dawna mi gdzieś umyka. Jeszcze jej nie zdobyłam, chociaż od dawna chcę ją przeczytać. Tym bardziej, że zyskuje ona sporo pozytywnych opinii, a Twoja jest tego potwierdzeniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wnioskuje, że bardzo dobrze zrobiłam kupując kasację. Niebawem biorę się za lekturę! :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.