poniedziałek, 17 sierpnia 2015

#1 Gwiazdy Rocka i nie tylko

W tym cyklu spróbuję was zarazić miłością do tej cudnej muzyki, przedstawiając krótkie informacje na temat wybranych zespołów. Będą zarówno klasyki (do których mam największą słabość) jak i popularne/komercyjne ale i nie tylko. Postaram się nie ograniczać gatunkowo i od czasu do czasu będą też zespoły "z piwnicy". Ale koniec gadania zapraszam w muzyczną podróż.

#1 

Pistolety i róże,


czyli Guns N' Roses w tłumaczeniu na język polski. Amerykański zespół hardrockowy założony w 1985 roku i co ciekawe, prosperujący do dziś. Skład zespołu w pierwszym stałym połączeniu: Axl Rose (wokal), Slash (gitara prowadząca), Izzy Stradlin (gitara rytmiczna), Duff McKagan (gitara basowa), Steven Adler (perkusja). Co prawda z oryginalnego składu w zespole został już tylko Rose. Zapraszam was do dżungli ;)


Take me down to the Paradise City,
where the grass is green
and the girls are pretty.
Ahh jak tam cudownie.


Slash został sklasyfikowany na 15. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według czasopisma „Guitar World” 


To koniec, nie płaczcie.
Zapraszam do przesłuchania reszty utworów tego kultowego zespołu.
(koniecznie November Rain i Sweet Child O'Mine)

Chcących wiedzieć więcej odsyłam na tę stronę:#2 Nirvana – amerykański zespół grunge'owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina  i basistę Krista Novoselica w Aberdeen w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej kariery zatrudniał kilku perkusistów (ostatnim był Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).

Nirvana zdobyła ogólnoświatową sławę po wydaniu albumu Nevermind i pierwszego singla promującego płytę, "Smells Like Teen Spirit" oraz stała się jednym z prekursorów podgatunku muzyki rockowej, grunge.


Wielu uważa ten zespół za gwiazdę jednego utworu,


jednak to nie prawda. Nirvana posiada dość ciekawą dyskografię,
w której znajdziemy jeszcze kilka ciekawych singli.


Zespół został rozwiązany po śmierci Cobaina w 1994, ale popularność Nirvany po tym wydarzeniu jeszcze bardziej wzrosła. W 2002 wydano nieukończone przez zespół demo "You Know You're Right", które okazało się międzynarodowym hitem.

#3Gubiąc się w The Darkness...


Brytyjska grupa wykonująca muzykę z pogranicza hard rocka i heavy metalu. Zespół składa się z Justina Hawkinsa (wokal, gitara), Dana Hawkinsa(wokal, gitara), Frankiego Poullaina (wokal, bas) i Eda Grahama (perkusja). W muzyce zespołu słychać wpływ takich rockowych gwiazd lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Od innych współczesnych zespołów rockowych, The Darkness odróżnia wysoki falset wokalisty Justina Hawkinsa.

Kiedy usłyszałam pierwszy raz ten zespół (całkiem przypadkiem) jakiś miesiąc temu, pierwsze co pomyślałam- współczesne Guns'n'roses ;) 


Uwierzyłam w miłość od pierwszego wysłuchania.


Głos Hawkinsa ma po prostu to coś, co przenosi mnie w czasie.


Zespół działał w latach 2000-2006, ale wznowił działalność w 2011 roku,
choć niestety, jego czas chyba też już minął. 

Wszystko co piękne z czasem się kończy.
Tak jak i każda przeczytana książka, seria,
tak i zespoły wypalają się i kończą.
Co wcale nie znaczy, że nie mogą 
grać wiecznie w naszych słuchawkach ;) 
 Make love, not war. 
Luna
2 komentarze:

 1. Z wymienionych przez Ciebie zespołów uwielbiam Pistolety i Róże :D... choć moje TOP3 wyglądałoby nieco inaczej :)
  1. Led Zeppelin
  2.Deep Purple
  no i przede wszystkim Pink Floyd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymienione wyżej zespoły to nie jest moje TOP3 ;)
   To po prostu te, od których postanowiłam zacząć, a będzie tego jeszcze... trochę ;D

   Usuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.