wtorek, 7 lipca 2015

Zapraszam do chemicznego świata!Tytuł: "Itch. Niezwykłe przygody poszukiwacza pierwiastków"
Autor: Simon Mayo
Cykl: Itch (Tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 9 października 2013
Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski
Liczba stron: 408
ISBN: 9788378955757

Simon Mayo to jeden z najpopularniejszych brytyjskich prezenterów radiowych. W Radio 2 prowadzi Drivetime, którego częścią jest Radio 2 Book Club. Jest współprowadzącym programu Kermode and Mayo’s Film Review w BBC Radio 5 Live. Mieszka w Londynie.

Książka została napisana lekkim, prostym i przystępnym językiem (przeczytałem ją w niecałe dwa dni). Już od pierwszej strony zostajemy wciągnięci w świat głównego bohatera i, uwierzcie mi, że nie będzie Wam łatwo go opuścić. Wartka akcja i charyzmatyczni bohaterowie to przedsmak tego, co czeka Was w tej pozycji. Jedynym minusem tego utworu są trochę papierowi bohaterowie, gdyż z łatwością można dostrzec, kto jest złym, a kto dobrym człowiekiem.

Itchingham Lofte pasjonuje się chemią. Zbiera pierwiastki oraz robi różne doświadczenia (niekoniecznie bezpieczne). Wyróżnia się spośród osób, które chodzą do jego klasy: nie lubi piłki nożnej oraz surfingu. Pewnego dnia dokonuje niebywałego odkrycia, które zmieni świat, mianowicie odnajduje nowy pierwiastek. Na początku nikt jemu nie wierzy, jednakże po czasie każdy chce go mieć: prezydenci państw czy gangsterzy. Itch musi ukryć go. Jest ścigany przez wielu ludzi. Czy uda się jemu uchronić pierwiastek przed złem? 

Po książkę sięgnąłem głównie ze względu na okładkę, która przyciąga uwagę. Dużo się na niej dzieje, ale wszystko ściśle jest powiązane z chemią: fajerwerki i zielony ogień można uzyskać przy użyciu paru składników. Duży ukłon dla osób, które przyczyniły się, aby powstał taki efekt. Oczywiście nie sięgajcie po tę książkę tylko ze względu na część wizualną, gdyż fabuła jest równie dobra, a emocje, które wywołuje w nas autor są kolejnym plusem.

Itchingham Lofte jest jednym z głównych bohaterów. To zwariowany nastolatek ze szczególnym zamiłowaniem do chemii. Jest osobą odważną, gdyż stawia czoła bandytom. Warto również zwrócić uwagę na jego szeroką wiedzę (nie tylko dotyczącą wspomnianego wcześniej przedmiotu), która nieraz ratuje go z opresji. Jack to kuzynka Itcha. Na pewno bardziej niż kuzyn potrafi znaleźć wspólny język z innymi ludźmi. Jest optymistką oraz równie odważną osobą jak główny bohater. Chloe także warto się bliżej przyjrzeć. To młodsza siostra Itcha. Cechuje się na pewno lojalnością i umiejętnością dotrzymywania tajemnicy.

Podsumowując, utwór wpisał się w moje gusta. Dlaczego? Głównym powodem jest wcześniej wspomniana wartka akcja oraz bohaterowie, z którymi łatwo się zaprzyjaźnić. Polecam wszystkim! Książkę tanio można kupić w księgarni Tania Książka.

Za możliwość przeczytania dziękuję:1 komentarz:

  1. Czytałam przygody Itcha w zeszłe wakacje. Skoro tak podobała się Tobie pierwsza część, to koniecznie sięgnij po drugą, gdyż wg. mnie jest ona jeszcze ciekawsza.
    Pozdrawiam :)
    ksiazkowepodroze.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.