czwartek, 9 lipca 2015

Mroczne i tajemnicze Zakopane.Tytuł: "Przed północą"
Autor: Paweł Leśniak
Wydawnictwo: Olesiejuk
Projekt okładki: Kuba Buragiewicz
Grafika na okładce: Paweł Leśniak
Data wydania: 15 maja 2015
Liczba stron: 455
ISBN: 9788327434166

Paweł Leśniak to 26-letni artysta pochodzący z Nowego Sącza. Zawodowy piłkarz grający na poziomie pierwszej ligi. Rysownik tworzący ołówkiem obrazy, które doczekały się wystaw w Nowym Sączu, Warszawie, Wilnie czy Chicago. Największą rozpoznawalność dał mu sukces trylogii o zbawcy i niszczycielu Desmondzie Perasie, pt. "Równowaga", "Zachwianie" oraz "Chaos". Autor w swej twórczości porównywany był do mistrza gatunku, Dante Alighieri. O artyście i jego książkach mówiły takie media jak, Telewizja Polska, portale Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, Polska The Times, czy Program Trzeci Polskiego Radia.

Książka została napisana prosto i przystępnie. Powoli zostajemy wprowadzeni w fabułę, by w pewnym momencie nastąpił wybuch, który wgniecie nas w fotel. Miejsce akcji jest tajemnicze i mroczne. Fabuła miejscami była nudna. Brakowało mi czegoś, co nadałoby tempo akcji i sprawiło, żeby nie było chwili na wytchnienie.

"Oczy są jak lustra weneckie – by dostrzec niedostrzegalne, trzeba stać z odpowiedniej strony."

W Zakopanem nic nie jest takie, jakie się wydaje. W starym domu na obrzeżach miasta mieszka grupa tajemniczych istot, stworzonych przez najstarszego z nich. Wybranej nocy, któryś z nich wychodzi, by wśród niczego niedomyślających się ludzi znaleźć swoją ofiarę. Raziel – najbardziej dociekliwy, pragnący poznać cel istnienia swojej rasy oraz możliwości własnego ciała, gotów zapłacić za tą wiedzę nawet najwyższą cenę... Tymczasem okazuje się, że okolice te zamieszkują bestie groźniejsze od nich samych, Ludziom, jak i tajemniczym istotom mieszkającym w Zakopanem grozi wielkie niebezpieczeństwo. Nikt nie przypuszcza, że zło czające się w tatrzańskich lasach jest tak blisko. Co zrobi Raziel, gdy niewinna znajomość z potencjalną ofiarą, okaże się skrywać mroczne tajemnice? Co czeka Zakopane, jeżeli bestie w końcu postanowią opuścić lasy?*

W całej książce przewija się masa bohaterów, jednak warto zwrócić uwagę na grupę przyjaciół, która zdaje sobie sprawę z istnienia tych istot. Są zgraną paczką na dobre i na złe. Mają do siebie dystans oraz sobie pomagają. Krótko mówiąc: są jak rodzina. Raziel także jest ważną postacią, gdyż przeżywa wiele przygód – zakochuje się, musiał zabić własnych braci... Najbardziej tajemnicza osoba z całego utworu.

Chyba pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, w której nie wiem, co napisać o książce. Utwór na pewno jest wart uwagi. To nowy wymiar polskiej fantastyki, która łączy wiele elementów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Książkę tanio można kupić w księgarni Dobre Książki. Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi.

* opis pochodzi z okładki książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś, oceń.