sobota, 11 lipca 2015

Zaginiona dziewczynka, zrozpaczeni rodzice, bolesna prawda z przeszłości.Tytuł: "W głąb labiryntu"
Tytuł oryginału: "In i labirynten"
Autor: Sigge Eklund
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Data wydania: 27 kwietnia 2015
Liczba stron: 320
Przełożyła: Bogumiła Ratajczak
Projekt okładki: Magdalena Kuc
ISBN: 9788377056233

Sigge Eklund – literacki celebryta ze Szwecji, który karierę pisarską zaczynał jako scenarzysta w Los Angeles. Autor kilku powieści, które zawsze szturmem zdobywały listy bestsellerów. Producent telewizyjny oraz współtwórca niezwykle popularnego w Szwecji "Podcastu Alexa i Siggego". Zdobywca prestiżowego wyróżnienia Medialna Osobowość Roku. "W głąb labiryntu" to jego pierwszy kryminał – w Szwecji stał się hitem zaraz po wydaniu, prawa do książki sprzedano do 13 krajów. Eklund miesza w Sztokholmie wraz z żoną i trójką dzieci.

Książka została napisana prostym i przystępnym językiem. Nie dostałem tego, co powinny dostarczać thrillery psychologiczne, czyli uczucia strachu. Autor zadbał o każdy szczegół; nie daje nam chwili wytchnienia, ciągle dostarcza nam nowe wytyczne dotyczące bohaterów, a im dalej się zagłębiamy, tym bardziej mroczne one są.

Jedenastoletnia Magdalena Horn znika. W tym samym czasie jej rodzice bawią się na kolacji w restauracji obok. Policja od razu zaczyna poszukiwania, lecz nie natrafia na trop dziewczynki. Rodzice zostają przesłuchiwani, jednak funkcjonariusze nadal nie mogą znaleźć poszukiwanej. Czy dziewczynka żyje? Czy uda się ją odnaleźć?

Bardzo ciekawym i oryginalnym zabiegiem jest poznanie sytuacji czterech głównych bohaterów. Poznajemy ich najskrytsze sekrety marzenia. Sami możemy ocenić każdą postać. Åsa – matka, zapracowana psycholożka, robiąca wszystko, by odnaleźć córkę (włącznie z próbami duchowego porozumienia się z potencjalnym porywaczem), a jednocześnie próbująca odbudować więź łączącą ją niegdyś z mężem. Martin – ojciec, poważany wydawca, niewierny mąż, podejrzewany przez policję o porwanie własnego dziecka. Tom – bliski przyjaciel i podwładny Martina, desperacko zabiegający o względy szefa. Katja – była dziewczyna Toma, pielęgniarka szkolna, która nie może uwolnić się od sekretów z dzieciństwa.

Podsumowując, utwór na pewno jest wart uwagi. Przyznam, że sam motyw labiryntu nie jest dość oryginalny, gdyż często go spotykamy w literaturze. Na pewno zachwyciłem się bohaterami, gdyż nie potrafiłem do końca odgadnąć, kim tak na prawdę są. Odniosłem wrażenie, że książka nie została skończona, że powinno być coś, co zawiązałoby całą akcję. Może był to specjalny zabieg Eklunda, by czytelnik sam dopowiedział sobie dalszą fabułę, kto wie? Czekam, aż wszystkie książki tego autora zostaną wydane w Polsce. Powieść tanio można kupić w księgarni Dobre Książki.

Za możliwość przeczytania dziękuję:

                                       

1 komentarz:

  1. Lubię tego typu książki, więc być może sięgnę, czemu nie. ;)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.