sobota, 28 lutego 2015

Opowieść o Polsce w angielskim kryminale.

Źródło


Tytuł: Toń
Autor: Anya Lipska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 5 listopada 2014
Liczba stron: 395

Anya Lipska – Brytyjska producentka i scenarzystka telewizyjna, autorka filmów dokumentalnych.

Miłość być może umiera, ale małżeństwo żyje wiecznie.


Utwór został napisany lekkim piórem. Wszystko jest owiane tajemnicą, która zostaje ujawniona pod koniec książki. Autorka stworzyła bardzo oryginalny pomysł, co jest dużym plusem, gdyż w dzisiejszych czasach już wiele idei zostało przelanych na papier. Minusem były momenty, w których fabuła stawała się nudna i wydawało mi się, że było to pisane na siłę.

Młoda kobieta zostaje znaleziona na brzegu Tamizy. Nikt nie wie, jak się ona nazywa, a jedyną wskazówką jest tatuaż w kształcie serca. Polityk Edward Zamorski bierze udział w wyborach prezydenckich. Wszyscy ludzie są przekonani, że uda się jemu zmienić Polskę. Tylko parę osób zna jego mroczną przeszłość, za której ukrywanie słono płaci. Czy nie jest za późno, aby ocalić kolejną dziewczynę? Czy uda się to dwojgu ludziom, którzy pochodzą z różnych światów?

Zawsze myśl o krok naprzód, Janek. Zawsze o krok naprzód.


Bardzo spodobało mi się wprowadzenie wątków historycznych pomieszanych z latami Solidarności w Polsce, choć są one zasadniczo tworem wyobraźni literackiej. Co rusz przenosimy się z Anglii do Polaków i z powrotem. Opisy różnych miejsc tych dwóch krajów powodują, iż czytelnik z łatwością wyobraża sobie bohaterów i ich otoczenie oraz bierze udział w gonitwie za mordercą, gdzie Londyn staje się areną śmiertelnej gry, której stawką będzie ludzkie życie. Możemy także dowiedzieć się, co obcokrajowcy o nas myślą. I nie tylko chodzi o skłonność do picia napojów alkoholowych, czy sięgania do cudzych kieszeni, co nie tyczy się nas wszystkich.

Jak pewnie pani wie, Polacy są bardzo muzykalni. I również religijni, oczywiście.


Janusz Kisza – ryzykant, zawadiaka z solidarnościową przeszłością znany wśród londyńskiej Polonii. Wysportowany, po czterdziestce, często mieszający się w kłopoty "detektyw". Zostaje wplątany (przez księdza) w intrygę, która prawie go zabiła.

Natalie Kershaw – młoda i ambitna policjantka, pracująca wśród mężczyzn, którzy nie za bardzo w nią wierzą. Inteligentna, zawsze stawia na swoim, nie umie przyznawać się do błędów. Sprawa, która zostaje jej przydzielona, na zawsze ją odmienia.

Do kłamstwa trzeba dwojga – jeden kłamie, a drugi tego słucha.


Zaskoczyło mnie zakończenie utworu. Oryginalność pomysłu i wspaniali bohaterowie na zawsze zostaną przeze mnie zapamiętani. Książka dla wszystkich, którzy lubią dobrą lekturę na kilka dni. Po skończeniu czytania skonsultuj się z lekarzem, gdyż będziesz cierpiał na niedosyt.


4 komentarze:

 1. Po tej recenzji wchodzę na stronę jakiejś księgarni i od razu kupuję!
  Zapraszam do mnie: http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się namówiona, a miałam nic nie kupować !! :)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby ktoś miał uwagi, powiedz, że to przez Zaczytanego :)

   Usuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.