wtorek, 3 marca 2015

Opresyjny i siermiężny PRL a wpływ papieża na czas polskiej zmiany.

ŹródłoTytuł: Ocalona
Autor: Krzysztof Sofulak
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Liczba stron: 95

Krzysztof Sofulak – urodził się 25 lipca 1956 roku. W 2014 r. napisał opowiadanie "Ocalona". Swoje greckie korzenie odkrył po 50 latach na Krecie w miasteczku Grigoria, dzięki wycieczkom do kolebki demokracji i cywilizacji.

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkadzać.


Język utworu jest lekki a całość została przedstawiona jako kolaż, łączący publikacje prasowe, papieskie przemówienia, informacje biograficzne Polaków oraz fragmenty poezji.

Zofia Niezależna pracuje w restauracji. Samotna, młoda kobieta ciężko zarabiająca na chleb, która gra w Totka z nadzieją wysokiej wygranej. Jej życie zmienia się wraz ze zdobyciem pieniędzy z gry. Wyjeżdża do Paryża. Po spędzeniu paru dni i zakochaniu się w tym mieście, wraca do Polski. Są to ciężkie czasy, gdyż ludzie nie mają co jeść, a stojąc w kolejce po kartki, nie mają pewności, że coś dostaną. Jest to opowieść o latach 70. i 80. O opresyjnym i siermiężnym PRL-u.

Ludzie zostają ukazani w krzywym zwierciadle. Porównywani do pszczół, które przekroczyły granicę rozwoju. Po przeczytaniu pozostaje się z refleksjami na temat nas samych. Czy stoimy w miejscu?

Siła jest potęgą, która usuwa zwątpienia. Nie wolno wątpić.


Głównymi bohaterami są: Zofia Niezależna, Łucja – babcia Zofii, pszczelarz, staruszka dająca wiele dobrych życiowych rad oraz Kazik – kelner w restauracji, w której pracuje Zosia.

Życie czasem daje kwaśne wino do spróbowania przed prawdziwą słodyczą, która gdzieś tam czeka na człowieka.


Książka warta uwagi głównie dla osób, które nie żyły w PRL-owskich latach. Można dowiedzieć co nieco o przeszłości, której większość ludzi uniknęła, a która stała się ważna dla Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś, oceń.