czwartek, 18 lutego 2016

Smocze proroctwo

źródło


   Poprzedzone wojen dwudziestu latami
Przybędą smoczęta.
Gdy kraina przesiąknie krwią i łzami,
                              Przybędą smoczęta.
O autorze*:

Tui T. Sutherland jest autorką książek dla dzieci. Pisuje również jako Heather Williams i Tamara Summers oraz jako jedna z czterech autorek tworzących pod zbiorowym pseudonimem Erin Hunter. Mieszkała w Paragwaju, Stanach Zjednoczonych i na Dominikanie; obecnie z mężem i psem Sunshine mieszka w Bostonie (USA).

W 2008 w Polsce wyszedł pierwszy tom cyklu Sutherland "Awatarzy", zatytułowany "A więc tak to się kończy".

Łupek dorastał z przyjaciółmi pod górą. Zostali wychowani w tajemnicy przez Szpony Pokoju, aby wypełnić tajemniczą przepowiednię. Piątce małych smocząt pisane jest zakończyć wojnę, która rozszalała się między plemionami zamieszkującymi Pyrrię. Niestety, nikt nie wie, w jaki sposób mają tego dokonać.

Nie każde smoczę marzy o wielkim przeznaczeniu. Kiedy jednemu z piątki grozi niebezpieczeństwo, Łupek i jego przyjaciele postanawiają uciec. Może zdołają odzyskać wolność i zarazem zakończyć wojnę… A może wręcz przeciwnie: zawiodą wszystkie pokładane w nich nadzieje…**

Lekki język, ciekawy i na swój sposób oryginalny pomysł, akcja, która rozwija się powoli, ale w pewnym momencie przyśpiesza, spiski, zwroty akcji, walki na śmierć i życie, smoki – to i jeszcze więcej czeka na was w tej książce. Minusem jest schematyczność.

Nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy "Smocze proroctwo" jest literaturą młodzieżową i fantasy. Pojawiają się elementy charakterystyczne dla obu gatunków. Mogę powiedzieć jedno: jestem zszokowany, że aż tak dużo krwi się polało. Nie spodziewałem się takiej brutalności, tym bardziej, iż okładka wskazuje bardziej utwór dla dzieci/młodzieży. Osoby, które mają już za sobą wiele powieści fantasy, lepiej niech nie sięgają po tę powieść, gdyż mogą się lekko zdziwić i stwierdzić, że to złe dzieło.

Bardzo podoba mi się to wydanie. Nie tylko ze względu na twardą oprawę oraz okładkę. W środku jest estetycznie, ilustracje są dobrej jakości, czcionka jest dobra. Na początku (pomijając stronę tytułową oraz tę, na której są szczegółowe informacje o książce) jest mapa, dzięki której możemy śledzić bohaterów oraz lepiej wyobrazić sobie ich świat. Następnie znajduje się leksykon, czyli zbiór ras wszystkich smoków. Są: Piaskoskrzydłe, Błotoskrzydłe, Nieboskrzydłe, Morskoskrzydłe, Lodoskrzydłe, Deszczoskrzydłe, Nocoskrzydłe. Potem jest treść smoczego proroctwa i na końcu – książki.

Podoba mi się to, że autorka zadbała o opisy. Są one szczegółowe, plastyczne i wyraziste.

Łupek jest Błotoskrzydły. Ma brązowe łuski oraz wielki łeb. Potrafi wstrzymać oddech do godziny oraz zionąć ogniem. Jest duży i silny. Na początku w walkach sobie w ogóle nie radzi, lecz później dochodzi do… Słonko pochodzi od Piaskoskrzydłych. Nie wykazuje zdolności, które powinna posiadać, wyglądem nie przypomina nawet tej rasy, jest niedoceniana przez przyjaciół, którzy często jej nie słuchają, gdyż wiedzą, że wszystkiego się ona boi, ma wybujałą wyobraźnię i wszystkim się ekscytuje. Gwiezdny Lotnik jest Nocoskrzydły. Wykazuje się niebywałą inteligencją, czyta bardzo dużo zwojów. Ma fioletowo-czarne łuski. Nie wykazuje zdolności, które powinien, ale jest ceniony wśród swoich kolegów i koleżanek. Tsunami pochodzi od Morskoskrzydłych. Jest niebieska, ma błony pławne między szponami oraz skrzela na szyi. W ciemności pasy na ogonie, psyku i brzuchu jarzą się. Potrafi oddychać pod wodą, widzi w ciemnościach, jest doskonałym pływakiem. Świetnie radzi sobie w walkach. Gloria to Deszczoskrzydła. Jej łuski zmieniają kolor, zwykle przybierają one żywe barwy. Umie ona kamuflować się, dostosowywać łuski do barw otoczenia. Ma tajną broń, która może pokonać wszystkich.

Podsumowując tę krótką recenzję: polecam! Mnie się ten utwór bardzo podobał. Zniecierpliwiony czekam na drugi tom, który ukaże się już w marcu. Najbardziej powieść ta trafi chyba do młodzieży.


Tytuł: Smocze proroctwo
Tytuł oryginału: The Dragonet Prophecy
Autor: Tui T. Sutherland
Wydawnictwo: MAG
Seria: Skrzydła Ognia (tom I)
Korekta: Magdalena Górnicka
Ilustracja na okładce: Joy Ang
Opracowanie graficzne okładki: Piotr Chyliński
Mapy i ramki: Mike Schley
Ilustracje smoków: Joy Ang
Wydanie: I
Oprawa: twarda
Liczba stron: 283
Data wydania: 13.01.2016
ISBN: 978-83-7480-629-9
___________________________________________________________________________________

* źródło – Wikipedia,

** źródło – okładka książki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś, oceń.