wtorek, 19 stycznia 2016

PRZEDPREMIEROWO "Zagubieni Książęta"

źródło


   Prawda może mieć różne oblicza, Wasza Wysokość.O autorze:

Garth Nix to australijski pisarz znany polskim czytelnikom z trylogii Sabriel, Lirael, Abhorsen oraz siedmiotomowej serii Klucze do królestwa.

Po książkę sięgnąłem dlatego, że zaciekawił mnie opis. Nie słyszałem wcześniej o tym pisarzu, chociaż ma bogaty dorobek. Czy było warto zacząć przygodę z jego utworem?

Spodziewałem się czegoś lepszego. Pozycja ta nie jest zła, ale nie wywarła na mnie ogromnego wrażenia. Pomysł jest oryginalny i ciekawy, aczkolwiek średnio wykonany, język lekki i nawet główny bohater dobrze stworzony. Było za mało emocji, akcji oraz nie dostrzegłem problemów moralnych i głębszego przesłania, co w powieści młodzieżowej powinno grać pierwsze skrzypce. Jestem lekko zawiedziony, ale nie żałuję przeczytania tej książki głównie ze względu na postacie, które w niej występowały.

Kemri zostaje Księciem. Bardzo go to cieszy, ponieważ myślał, że będzie miał wiele przywilejów oraz jego życie na pewno będzie dużo ciekawsze, niż jakby był zwykłym człowiekiem. Niestety okazuje się, że żyje w ciągłym niebezpieczeństwie, są osoby, które chcą go zabić. Wszyscy chcą być Imperatorami. A wiadomo, że jak w grę wchodzi władza, każdy zrobi wszystko, by wyeliminować tych, co stoją na przeszkodzie. Kemri jest w organizacji dbającej o sprawy Imperium. Wysyłają go na misję, dzięki której poznaje Rejni, kobietę, która uświadamia jemu jak to wszystko działa, zmieniając jego spojrzenie. Niestety jest on Księciem i to nie od niego zależy, czy zostawi Imperium. Dowodzą nim siły, które wiedzą, jak potoczy się jego życie. Co zrobi Kemri?

Utwór ten jest ma w sobie elementy science fiction, tj. pojawiają się statki kosmiczne, inna nieznana nam technologia oraz jakieś istoty nie z tej ziemi.

Okładka została bardzo dobrze zrobiona. Mniemam, że ta postać znajdująca się w centrum to główny bohater, a znajdująca się wokół niego przestrzeń jest jego światem.

Kemri jest najważniejszą postacią tego utworu, wokół której kręci się wszystko. Dzięki narracji pierwszoosobowej poznajemy jego przemyślenia, sprawia ona to, że cała historia, która niewątpliwie go dotyczy, nabiera większej prawdziwości. Bohater ten irytował mnie swoim poczuciem wyższości nad innymi osobami, co czasem doprowadzało do "śmiesznych" sytuacji. Cechuje się on przede wszystkim odwagą, która zostaje doceniona oraz lekko ciętym językiem, ale nie dorównuje Joannie Chyłce z książki Kasacja. Przechodzi on pewną przemianę, choć bardziej dotyczy ona jego sposobu postrzegania świata niżeli charakteru. Warto zwrócić uwagę na Haddada, Skrytobójcy, czyli jego pomocnika, który wykazuje się inteligencją oraz usłużnością, choć to jest chyba jego obowiązkiem.

Zabrakło mi rozwinięcia niektórych aspektów tej książki, dokładniejszego opisania pewnych rzeczy. Rozumiem, że autor chciał wszystko zamknąć w jednym tomie, nie tworząc serii.

Podsumowując tę krótką recenzję: nie polecam ani nie odradzam. Sami musicie zdecydować, czy sięgnięcie po ten utwór. Jeśli wcześniejsze książki Gartha Nixa wam się spodobały, być może ta również was zachwyci.

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Tytuł:Zagubieni Książęta
Tytuł oryginału: A Confusion of Princes
Autor: Garth Nix
Wydawnictwo: Literackie
Korekta: Kamil Bogusiewicz, Magdalena Bielska, Małgorzata Wójcik
Opracowanie okładki na podstawie oryginału: Piotr Kołodziej
Wydanie: I
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 364
Data wydania: 21.01.2016
ISBN: 978-83-08-06070-4

1 komentarz:

  1. Nie miałam okazji jeszcze czytać tego autora. Myślę, że najpierw sięgnę po jego wcześniejsze książki,a jak mi się spodoba, dam szansę i tej pozycji:)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.