czwartek, 1 października 2015

Mrożąca krew w żyłach zagadka z przeszłościPrzeszłość miesza się z teraźniejszością. Wątek kryminalny z obyczajowym.Camilla Läckberg – szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka. Głównym hobby pisarki jest gotowanie. Napisała książkę kucharską pt. "Smaki z Fjällbacki".Książki Läckberg trafiają na czołowe miejsca list bestsellerów w Szwecji. Jej powieści zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i również poza Szwecją cieszą się powodzeniem. Prywatnie jest żoną i matką trójki dzieci (dwoje z pierwszego małżeństwa).

                                                     Ósma część sagi o Fjällbace.

Camilla Läckberg znów w formie! Prosty i lekki język, wartka akcja, tajemnicze zagadki oraz policjanci, którzy nie spoczną, póki nie znajdą sprawcy. Oczywiście nie zabraknie Eriki, która znowu namiesza w sprawie. Läckberg umiejętnie gra na emocjach czytelnika. Krótko mówiąc – dotychczas najlepsza książka Camilli. Książka mówi o tym, w jakim żyjemy społeczeństwie. Bardzo dużą rolę odgrywa w niej polityka, która – jak wiadomo – zawsze prowadzi do konfliktów. Tak jest i tym razem.

Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby.
Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.
Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschniętej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?*

Od dziecka i wariata człowiek zawsze dowie się prawdy.


Erika Falck to jedna z głównych bohaterów książki, jak i całej serii. Ciekawska pisarka, mająca na głowie dom, trójkę dzieci oraz teściową, która z jednej strony jest pomocna, lecz z drugiej wciąż próbuje dać do zrozumienia Erice, że nie umie zajmować się brzdącami. Przyznaję, że gdyby autorka nie stworzyła Eriki, książka byłaby trochę nudniejsza. Patrick Hedström – policjant, jakich mało. Całym sobą angażuje się w sprawę, którą dostaje. Mimo, iż należy do młodszej części policjantów z komisariatu, często przejmuje inicjatywę, zachowując się, jakby był szefem, bo prawdziwy pracodawca przeszkadza w śledztwach, próbując udowodnić, jakiż on jest wspaniały. Razem ze swoją żoną, Eriką, tworzą duet bardzo ciekawych i zabawnych osób.

Nie psuj zręcznego kłamstwa zbyt wieloma szczegółami.


Reasumując, bardzo polecam Wam tę książkę, jak i całą serię. Być może i nie są to jakieś bardzo mrożące krew w żyłach kryminały, ale na pewno zostały świetnie napisane. Naprawdę warto po nie sięgnąć.

* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Fabrykantka aniołków"
Tytuł oryginału: "Änglamakerskan"
Autor: Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna Owca
Przełożyła: Inga Sawicka
Korekta: Maciej Korbasiński
Projekt okładki: Panczakiewicz Art.Design
Zdjęcia na okładce: Sandra Cunningham/ Shutterstock Nejron Photo/Shutterstock
Wydanie: II
Oprawa: miękka
Data wydania: listopad 2013 (data przybliżona)
Liczba stron (tekstu): 487
ISBN: 978-83-7554-652-1

3 komentarze:

  1. Lubię tę serię, szczególnie wątki obyczajowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że tak Ci się podobała. Läckberg rzeczywiście ma łatwość pisania więc i ja chętnie wracam do sagi o Patriku i Erice. Czekam na dziesiątą część. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.