czwartek, 22 października 2015

Itch wie, że nikomu nie można ufaćTrzecia część niezwykle intrygującej i zaskakującej powieści sensacyjnej dla młodzieży. Itch, zafascynowany chemią czternastolatek, spoglądał już nie raz śmierci w oczy.


Simon Mayo – jeden z najpopularniejszych brytyjskich prezenterów radiowych. W Radio 2 prowadzi Drivetime, którego częścią jest Radio 2 Book Club (Kącik Czytelnika Radio 2). Jest współprowadzącym programu Kermode and Mayo’s Film Review w BBC Radio 5 Live. Mieszka w Londynie.

Lekko i prosto napisana książka, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Najlepsza część z serii przygód Itcha! Już sama okładka wywołuje ekscytację i chęć zagłębienia się w fabułę. A uwierzcie mi, że jest ona prześwietna. No po prostu takie młodzieżówki powinno się pisać. Muszę wspomnieć jeszcze o licznych zwrotach akcji. Ogólnie dzieje się bardzo dużo i ciężko jest przestać czytać, a jak już dojdzie się do końca, to chce się tylko płakać, bo nie ma kolejnej części i nie wiadomo, czy będzie.


Itch to zwykły chłopak, który ma niezwykłe hobby – kolekcjonuje pierwiastki układu okresowego. I wpada przy tym w poważne tarapaty. Tym razem Itch zmaga się z zagadką wybuchających banknotów i zniszczonych zabytków. I wpada prosto w pułapkę. Chłopak zdaje sobie sprawę, że jemu i jego najbliższym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Musi odnaleźć swojego największego wroga, który pragnie zemsty… [opis pochodzi ze strony Lubimy Czytać]

Nie przepadam za bardzo za chemią. Nie rozumiem tych wszystkich wiązań, nie wiem, jakie skróty mają dane pierwiastki i gdzie znajdują się one w układzie okresowym pierwiastków. Na szczęście w książce Itch. Mieszanka wybuchowa nie jest potrzebna taka wiedza, gdyż wszystko dostajemy podane na tacy.

Itch to nastolatek z bardzo oryginalnym zainteresowaniem (jak na jego wiek), mianowicie pasjonuje się chemią, dokładniej mówiąc: zbiera pierwiastki. Ma ich już bardzo dużo. Jest bardzo wysokim nastolatkiem. Niestety nie może cieszyć się spokojnym życiem. Nie dość, że w szkole nie ma przyjaciół i znęcają się nad nim dwie osoby, to odkrywa pierwiastek, który zrobi niemałe zamieszanie. W tej części ma jeszcze niebezpieczniejsze zadanie do wykonania. Czy się jemu uda? Czy wyjdzie cało?

Reasumując, bardzo polecam ten utwór jak i wcześniejsze części. Są to bardzo dobrze napisane młodzieżówki, które uczę wielu ważnych wartości. Mnie się bardzo spodobały. Dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa za przekazanie książki do recenzji.


Tytuł: Itch. Mieszanka wybuchowa
Tytuł oryginału: Itchcraft
Autor: Simon Mayo
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Itch (tom 3)
Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski
Korekta: Jadwiga Przeczek
Projekt okładki: www.blacksheep-uk.com
Zdjęcie na okładce: © Getty Images
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 464
Data wydania: 29.04.2015
ISBN: 978-83-7983-127-2

1 komentarz:

  1. Seria z jednej strony wyjątkowa.. o fajnej tematyce.. a z drugiej strony czy po 5 lekcjach chemii w tygodniu mam jeszcze ochotę czytać o nastolatku, który ma takie chemiczne hobby? :) Tego jeszcze nie wiem :)

    Pozdrawiam Iza
    Niech książki będą z Tobą! :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.