wtorek, 22 września 2015

Pogromca lwów


Tajemnicze zniknięcia.
Kobieta, która zataja prawdę.
Ktoś kłamie.
Tylko kto?
Camilla Läckberg – szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka. Głównym hobby pisarki jest gotowanie. Napisała książkę kucharską pt. "Smaki z Fjällbacki".Książki Läckberg trafiają na czołowe miejsca list bestsellerów w Szwecji. Jej powieści zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i również poza Szwecją cieszą się powodzeniem. Prywatnie jest żoną i matką trójki dzieci (dwoje z pierwszego małżeństwa).

Dziewiąta część sagi o Fjällbace.

"Pogromca lwów", tak jak wcześniejsze części sagi, są bardziej wersją light kryminałów, gdyż autorka oszczędza nam wielu szczegółów, które sprawiłyby, że morderstwa byłyby bardziej przerażające. Znów dostajemy ciekawych i tajemniczych bohaterów, wartką akcję, lekki język, wątek kryminalny, który zgrabnie miesza się z równie ciekawym obyczajowym oraz tajemnicze morderstwo i zniknięcia. Czy policjanci z komisariatu w Tanumshede dadzą radę?

Styczeń, mroźna Fjällbacka. Z lasu wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu wybiega półnaga dziewczyna. Kierowca nie jest w stanie jej wyminąć. Nastolatka ginie na miejscu. Prowadzący śledztwo Patrik Hedström szybko ustala, że ofiara to Victoria, która cztery miesiące wcześniej zaginęła, wracając do domu ze szkółki jeździeckiej. Z przerażeniem odkrywa też, że dziewczynkę poddano okrutnym torturom.

W tym samym czasie Erika Falck bada sprawę sprzed lat, rodzinną tragedię, która skończyła się śmiercią ojca. Odwiedza w więzieniu jego żonę skazaną za morderstwo. Erika czuje, że coś się nie zgadza, a kobieta ukrywa przed nią prawdę...*

Ma nową żonę i nowe dzieci. Widocznie nie starcza mu miłości dla tylu osób.

Utwory Camilli Läckberg są idealnym przykładem tego, że los nie zawsze bywa sprawiedliwy i dzieli po równo. Erika ma wspaniałego męża, który pomaga jej jak może oraz trójkę zdrowych dzieci. Jej siostra, Anna, miała mrożące przeżycia – najpierw ożeniła się z gościem, który ją bił, potem wprawdzie poznała nowego, który opiekował się nią itd., ale straciła dziecko oraz przespała się z obcym facetem. Jestem ciekaw, czy autorka w kolejnych częściach (jeśli one będą) zaburzy wesołe życie Eriki powodując, iż ona trochę bardziej pocierpi.

Patrik Hedström jest najambitniejszym policjantem z komisariatu w Tanum. Łamie wszelkie stereotypy o policjantach (tych złośliwych, którzy wszystko robią byle jak, aby było). On jest przykładny, ma poczucie humoru, umie przekazywać ludziom smutne wieści tak oraz jest niebywale skuteczny. Niestety, tacy ludzie zdarzają się bardzo rzadko. Nie pozostaje nam nic innego, jak marzyć, by bohaterowie książek ożywali. Erika Falck jest pisarką, która wszędzie dorzuca swoje trzy grosze. Utrudnia śledztwo policjantom, przez co normalnie trafiłaby za kratki, choć czasem jest skuteczna. Według mnie byłaby idealną policjantką.

"Pogromcę lwów" polecam najbardziej osobom, które dopiero wyrabiają sobie gust kryminalny i zaczynają swoją przygodę z tymże gatunkiem. Ludzie, którzy mają już za sobą masę świetnych kryminałów, raczej będą mówić o tej książce, że jest słaba. Nie jest to prawdą.

* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Pogromca lwów"
Tytuł oryginału: "Lejontämjaren"
Autor: Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna Owca
Cykl: Saga o Fjällbace (tom 9)
Przełożyła: Inga Sawicka
Koncepcja graficzna serii: www.blacksheep-uk.com
Projekt okładki: Panczakiewicz Art.Design
Zdjęcie na okładce: Ilona Wellmann / Trevillion Images
Korekta: Maciej Korbasiński
Wydanie: II
Oprawa: miękka
Data wydania: 3 czerwca 2015
ISBN: 978-83-8015-115-4

3 komentarze:

 1. Przeczytałam błyskawicznie i z przyjemnością. Ciekawy wątek psychologiczny i niejako otwarta furtka do kolejnego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla ścisłości: Camilla Läckberg nie jest już nczyją żoną :) Jest w związku partnerskim. uregulowanym prawem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szykuje się aby przeczytać :3
  Czytałam wszystkie poprzewdnie części i bardzo mi się podobały :p
  Dobra recenzja :d
  Zapraszam do mnie - sytuacjabez.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.