poniedziałek, 3 sierpnia 2015

The Beginning Of The Rock

KOMERCYJNIE I NIE O POCZĄTKACH ROCKA

to nie tytuł. jest beznadziejny wiem, ale nie myślę. 


Każdy, kogo ciekawiły początki rocka, na pewno już dawno sobie wszystko wygooglował i  wie, że z rockiem to tak jak z ewolucją. Powstawał długo i na bazie czegoś, co w pierwowzorze wogóle rocka nie przypominało tj. swing, blues, jazz, rhytm and blues, rock and roll, country czy pop, 
które ewoluowały niczym pokemony. Legendy mówią, że ojcem wszystkich tych rodzajów jest czarnoskóry niewolnik, który najnormalniej w świecie próbował urozmaicić sobie czas. Ale było to tak dawno temu, że i pewnie nie prawda.

Prekursorzy

Początki w wykonaniu Elvisa Presleya pociągneły za sobą rzeszę fanów (głównie z młodszego pokolenia, ale nie tylko). Jego muzyka wywoływała tyle pozytywnych emocji, że został okrzyknięty królem rock and rolla. 

Jakby ktoś nadal nie kojarzył gościa:
Mega charyzmatyczny człowiek z głosem porywającym za serce od samego początku.
Nie umiał się ubrać i poruszał się jak foka niechybnie złapana w sieci ale i tak dziękujemy za 
cudowne początki.

Mówiąc o początkach nie można zapomnieć o zespole The Beatles, który nie ukrywam, jest trochę bliższy memu sercu niż taneczne swingi Presleya.

Kiedy Elivis odszedł w zapomnienie, należało szybko zapchać czymś puste portfele wytwórców minuty na audycjach radiowych. Wytwórnie muzyczne zauważyły <na nie szczęście> potencjał w tego rodzaju muzyce. Usilnie próbowały utworzyć nowe komercyjne gwiazdeczki, które jednak nie były autentyczne i to się czuło. Wtedy pojawił się ww zespół The Beatles, który rozpoczął nową erę rock and rolla. 

Potem było już z górki.
Jimi Hendrix
The Rolling Stones
The Zombies
Led Zeppelin
(kilka znanych nazwisk i zespołów dalej)
...
i jesteśmy już w XXI w. 
Mam nadzieję, że wyprawa w przeszłość się udała. :)

Muzyka rockowa jest inna. 
Niekomercyjna. 
Alternatywna.
Daje wolność.
Swobodę.
Łączy ludzi
i pokolenia.


Make love, not war
do następnego :) LunaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś, oceń.