czwartek, 6 sierpnia 2015

Sam jesteś babą!"Nie lubię bab. Nienawidzę. Nie chcę, nie znoszę, nie toleruję, nie trawię. Rakowaty szczep ludzkości mylnie brany za kobietę. Kobiety kocham. I te smukłe, wiotkie, pachnące słońcem, i myszowate o spojrzeniu dziecka, i papuśne gospochy karmiące domową zupą a na deser sobą. Kobiety kocham, bab nienawidzę. Rozmamłane istoty widzące wszystko u innych, nic u siebie."


Bogdan Gorczyca – aktor dramatyczny, animator amatorskiego ruchu teatralnego, propagator idei DKF-ow, prezenter programów telewizyjnych i radiowych, założyciel Gdańskiego Teatru Edukacyjnego, autor tekstów kabaretowych, audycji satyrycznych (Przegląd Wydarzeń Niewydarzonych), cyklicznych felietonów (Pisane Purtkowym kopytem, Przeczytane dwa razy). Twórca sztuk teatralnych – Niemiłosierni, Król, Adam. Jako pisarz zadebiutował książką "Mój kumpel Tata".

"Sam jesteś babą!" to utwór, obok którego nie można przejść obojętnie. Świetnie napisana opowieść, która nie tylko ma za zadanie rozśmieszyć czytelnika, ale porusza problem, m.in. samotnego wychowywania syna, gdzie widać, że brakuje matczynej ręki. Kobiety znajdą coś dla siebie – został poruszony wątek miłosny, mężczyźni także – parę prawd o kobietach. Lekki, prosty język, świetny pomysł na fabułę oraz humor, który towarzyszy nam od początku do końca. Nie znajdziecie tu seksizmu, bo nieraz słyszy się, jak do faceta mówi się: "Nie zachowuj się jak baba". Po prostu musicie to przeczytać.

Po "Mój kumpel Tata" i "Mój kumpel Syn" nadszedł czas na "Sam jesteś babą!" Jest to kolejna część przygód Pawła i jego syna, Kajtka. Chłopak jest już w szkole średniej i powoli się usamodzielnia, z czym Paweł nie do końca może się pogodzić, wciąż widząc w synu małego urwisa potrzebującego opieki. "Ka" dorasta i ma coraz więcej potrzeb, a Paweł stara się, by synowi niczego nie zabrakło, więc łapie się każdej szansy na zdobycie pieniędzy. Wydaje się, że kumpelskiej relacje z Kajtkiem i granie w teatrze to wszystko, czego potrzebuje. Na swojej drodze spotyka jednak kobietę, która zmienia w jego życiu prawie wszystko... "Sam jesteś babą!" to powieść tryskająca humorem, ale również dostarczająca wielu wzruszeń. Autor przypomina, żebyśmy troszcząc się o swoje pociechy nie zapomnieli o sobie i o tym, co daje nam szczęście.*

Paweł – aktor teatralny, reżyser, ojciec, który chce jak najlepiej dla syna. Towarzyski, humorystyczny, niekonsekwentny i pobłażliwy. Bohater, którego lubi się od początku. Uczy nas wielu rzeczy. Facet starający się zastąpić ojca i matkę synowi. Kajtek – syn Pawła, nastolatek wkraczający w dorosłe życie. Stara się udowodnić tacie, że jest odpowiedzialny.

Książka bardzo mi się spodobała i wiem, że muszę 'zapolować' na wcześniejsze utwory Bogdana Gorczycy. Najbardziej spodobało mi się to, że przez większą część książki towarzyszy nam humor. Oczywiście były poważniejsze momenty. Szczerze polecam!


* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Sam jesteś babą"
Autor: Bogdan Gorczyca
Wydawnictwo: Oskar
Korekta: Milena Trzaskalska
Projekt okładki: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-63709-96-9

3 komentarze:

 1. Mało jest książek, które poruszają tematykę samotnej opieki ojca na dzieckiem. To z pewnością jest warte przeczytania.
  Pozdrawiam
  rozenksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie - bomba ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Humor zawsze w cenie.
  Pozdrawiam.
  http://wzruszenieramionami.blogspot.com/2015/08/kto-bedzie-nastepny-do-raju.html I zapraszam na nasze recenzje (i nie tylko) :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.