środa, 5 sierpnia 2015

Itch. Reakcja łańcuchowa"– Czyli nadal jesteś poszukiwaczem pierwiastków? – zapytał ojciec.
– Oczywiście – odparł Itch. – Czy można w ogóle robić coś innego?"
Simon Mayo – Jeden z najpopularniejszych brytyjskich prezenterów radiowych. W Radio 2 prowadzi Drivetime, którego częścią jest Radio 2 Book Club (Kącik Czytelnika Radio 2). Jest współprowadzącym programu Kermode and Mayo’s Film Review w BBC Radio 5 Live. Mieszka w Londynie.

Książka, tak jak pierwsza część, została napisana lekkim i prostym językiem. Pomysł autora jest bardzo oryginalny i wykonany w stu procentach świetnie. Nie zabraknie zwrotów akcji, tajemniczości oraz nowych bohaterów, którzy mocno wpłyną na życie innych. Znów dostajemy kawał dobrej literatury, która wyróżnia się spośród innych młodzieżówek. Znowu graficy postarali się, by część wizualna dorównywała treści. Uwierzcie mi, że ten płomień ma dużo wspólnego z tą częścią.

Itch wrócił do zdrowia po wcześniejszych przygodach. Jego życie diametralnie się zmienia – ciągle jest chroniony przez agentów, przez co sam nie może wychodzić na miasto czy do szkoły. Przyczyniło się to do tego, że ludzie rozstępowali się przed nim na korytarzu. Wciąż pamięta o skałach i wie, że nikomu poza kuzynką nie wyjawi tego sekretu. Nurtuje go pytanie, kto uratował go ze studni? Nie zdąży odpocząć, bo znów ktoś będzie starał się znaleźć pierwiastek o liczbie atomowej 126, m.in. wspólniczka szalonego nauczyciela chemii, którego już poznaliśmy oraz rosyjska mafia będzie czyhała na życie Itcha. Czy światu grozi niebezpieczeństwo?

Itchingham Lofte – nastolatek, który pasjonuje się chemią (zna cały układ okresowy pierwiastków na pamięć, nazwy różnych reakcji oraz zbiera pierwiastki). Wydaje się być bohaterem inteligentnym i takim, który ma wpływa na ludzi, ale nie ma dużej liczby przyjaciół. Jest nonkonformistą, czyli sobą. To mój ulubiony bohater-nastolatek. Jack jest kuzynką Itcha. Jest bardziej towarzyska, ale równie odważna. Ma głowę pełną pomysłów i to ona zwykle zarzuca jakimś planem, który okazuje się strzałem w dziesiątkę. Ją się lubi od początku poznania i tyle. Chloe – siostra Itchinghama, która nie bierze czynnego udziału we wszystkim, co się dzieje bratu i kuzynce. Czasem denerwował mnie jej sarkazm. Mimo, iż jest młodsza potrafi myśleć jaśniej, dzięki czemu powstrzymuje (rzadko, ale zawsze coś) Itcha przed głupotami.

Reasumując, polecam Wam z całego serca część pierwszą i drugą. To niezwykłe młodzieżówki, które się pochłania. Najbardziej spodobali mi się bohaterowie, bo wydawało mi się, że wiem, co mogę się po nich spodziewać, ale często mnie zaskakiwali. A ostatnie sto stron książki to po prostu majstersztyk.


Tytuł: "Itch. Reakcja łańcuchowa"
Tytuł oryginału: "Itch Rocks"
Autor: Simon Mayo
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Itch (tom drugi)
Przełożył: Patryk Gołębiowski
Korekta: Jadwiga Przeczek
Projekt okładki: Artist © Blacksheep
Data wydania: 30 kwietnia 2014
Liczba stron: 421
Wydanie: I
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7895-855-0

1 komentarz:

  1. Czytałam "Itcha" w zeszłe wakacje i druga część podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza.
    Pozdrawiam :)
    ksiazkowepodroze.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.