czwartek, 2 lipca 2015

Zgasną gwiazdy, czyli kolejna wizja końca świata.Tytuł: "Dopóki nie zgasną gwiazdy"
Autor: Piotr Patykiewicz
Okładka: Paweł Szczepanik
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 3 czerwca 2015
Liczba stron: 400
ISBN: 9788379243808

Piotr Patykiewicz – absolwent politologii, człowiek wielu profesji: pracował jako dziennikarz, ochroniarz, parkingowy, agent ubezpieczeniowy i bukinista. Debiutował opowiadaniem "Czorty", publikował w „Fenixie”, „Nowej Fantastyce” i „Science Fiction, Fantasy i Horror”. "Dopóki nie zgasną gwiazdy" to jego szósta powieść i pierwsza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN.

W dzisiejszym świecie tematyka postapo jest bardzo często wykorzystywana. Autorzy tychże dzieł nie muszą ograniczać się i zostają poddani próbie: czy uda im się wymyślić na tyle oryginalną możliwość końca świata, która zachwyci czytelników. Czy Piotrowi Patykiewiczowi się to udało? Książka mi się spodobała, czy wręcz przeciwnie?

"Nadchodzi czas, kiedy kiedy śmierć okaże się ucieczką słabych, a życie wybiorą tylko najodważniejsi."


Bardzo zdziwiła mnie lekkość utworu, gdyż powieści postapokaliptyczne często są pisane ciężkim językiem. Ilustracje, które znajdują się przed końcem każdego rozdziału dodają uroku i są dopełnieniem fabuły. Duży ukłon dla ich autora.

Świat po Upadku uległ definitywnej zmianie. Śnieg i lód można było spotkać na każdym kroku. Wygłodniałe bestie stąpają po ziemi, a niebo nie należy już do ptaków. Złomiarze w opuszczonych miastach szukają cennych artefaktów. W niemożliwie zimne dni myśliwi szukają pożywienia. Ludzie przenieśli się wysoko w góry. Wszyscy stają się równi współczesnym głodującym. W tych czasach przyszło żyć Kacprowi, synowi myśliwego. Chłopakowi nie uśmiecha się nudne życie przy boku rodziców. Chce wyrwać się z nudnej osady i wyruszyć w daleką i niebezpieczną podróż. Czy zbyt nadopiekuńcza mama i przezorny ojciec wypuszczą go z domu?

"Najpewniejszym schronieniem dla skarbu mądrości są ludzkie umysły..."

Kacper – nastolatek wkraczający w dorosły świat, który dorastał u boku starszego brata. Ciekawski, inteligentny i lubiący rywalizować bohater, który pokochał literaturę. Błyskotliwy młodzieniec z głową pełną pomysłów i przygód. Chłopak, który potrafi pokochać jak prawdziwy mężczyzna i zrobić wszystko dla drugiej połówki.
Utwór pozytywnie mnie zaskoczył. Najbardziej spodobał mi się język powieści oraz oryginalność fabuły. Książka potwierdza fakt, że Polska ma bardzo dobrych pisarzy współczesnych, którzy piszą w wielu różnych gatunkach. "Dopóki nie zgasną gwiazdy" jest świetną pozycją szczególnie na lato. Książkę tanio można kupić w księgarni Tania Książka.

Za przekazanie książki dziękuję wydawnictwie:

3 komentarze:

 1. Bardzo intrygująca powieść :) Mam chęć po nią sięgnąć :)

  Pozdrawiam,
  http://recenzjewojtka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam już kilka recenzji tej pozycji i wydaje się być ciekawa. Cena dosyć atrakcyja więc możliwe, że po nią sięgnę.
  Pozdrawiam, Ania :)
  ksiazkowepodroze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.