czwartek, 18 czerwca 2015

Mroczny świat Anglii minionych epok.Tytuł: "Damy z Grace Adieu"
Autor: Susanna Clarke
Wydawnictwo: MAG
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Autor ilustracji: Charles Vess
Data wydania: 27 marca 2015
Liczba stron: 320
Oprawa: twarda
Ocena: 9/10

Susanna Clarke jest autorką międzynarodowego bestsellera "Jonathan Strange i pan Norrell", który opublikowano w ponad trzydziestu krajach. Powieść kandydowała do nagrody Whitbread First Novel Award oraz nagrody "Guardiana" First Book Award. Zdobyła nagrodę za debiut roku British Book Awards Newcomer of the Year, nagrodę Hugo i World Fantasy Award za rok 2005. Susanna Clarke mieszka w Cambridge.

Opowiadania zostały napisane lekkim, prostym i przystępnym językiem. Świat ukazany w utworach jest pełen magii, melancholijny i mroczny. Klimat książki ma dużo wspólnego z angielskim spokojem i klasą.

"Wspomnienia są jak motyle i kiedy już myślisz, że je złapałeś, wylatują przez okno".

Osiem różnych baśniowych opowiadań. Tytułowa historia ukazuje trudy, z jakimi musiały 'walczyć' kobiety parające się magią na początku XIX wieku. Były to czasy, w których ich praca była ignorowana przez mężczyzn. "Na Wzgórzu Rozpasania" opisuje napięte kontakty z elfami i magią. Im dalej zagłębiamy się w książce, tym coraz ciekawsze utwory czytamy. Lubisz elfy i magię? Książka idealna dla ciebie!

Przewija się tu bardzo duża ilość bohaterów, jednak szczególną uwagę zwróciłem na John'a Uskglassa. Był on władcą północnej Anglii i części Faerie, największym magiem wszech czasów. Mówiono na niego również Król Kruków. Postać wydaje się taka jak inne, lecz to tylko złudzenie. Wystarczy poczytać między wierszami.

Zbiór opowiadań przypadł mi do gustu. Nie spodziewałem się, że moja przygoda będzie aż tak ciekawa i, że aż tak szybko się skończy. Miłośnikom klimatycznych i baśniowych tworów niniejsza pozycja powinna przypaść do gustu. 


1 komentarz:

  1. Niestety ani magia, ani elfy, jakoś specjalnie mnie nie ciekawią, a o kobietach parających się magią najchętniej przeczytałabym lektury osadzone w czasach średniowiecza.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.