sobota, 20 czerwca 2015

Historia równie tajemnicza i nieprzenikniona jak sam ocean.Tytuł: "Wielki Błękit"
Autor: Jennifer Donnelly
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Przekład: Patryk Dobrowolski
Data wydania: 6 maja 2015
Liczba stron: 392
Ocena: 9/10

Jennifer Donnelly to uznana autorka literatury zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Spośród książek dla dorosłego czytelnika jej największym osiągnięciem jest bestsellerowa trylogia, na którą składają się tytuły: "The Tea Rose", "The Winter Rose" oraz "The Wild Rose".Jej pierwsza książka dedykowana dla młodzieży zdobyła najwyższe uznanie, czego rezultatem są nagrody "Los Angeles Times", Carnegie Medal w Wielkiej Brytanii oraz wyróżnienie w plebiscycie Michaela L. Printza.

Pierwsza część sagi Ognia i Wody

Szukasz ciekawego pomysłu, stylu oraz prostego i lekkiego języka? Dużej ilości magicznych opisów? Niebezpieczeństw, miłości i przyjaźni? Zakończenia, przez które znienawidzisz autorkę do czasu wydania drugiej części? Tajemniczą i nieprzeniknioną historię? Jeśli tak, to ta książka jest idealna dla ciebie. Łączy w sobie te wszystkie elementy, które tworzą mieszankę wybuchową.

"Zło to nie kolor oczu, tego się nie dziedziczy."

Niebawem rozpocznie się Dokimi, czyli rytuału mającego na celu ustalenie, czy syrena jest godna korony. W przeddzień tego święta Serafinę męczą dziwne sny, które ostrzegają ją przed powrotem źródła pradawnego zła. Zapomina o tym i szykuje się, aby ceremonia wyszła idealnie. Nastaje Domiki, lecz zostaje przerwane. Serafina wraz z przyjaciółką Neelą muszą wyruszyć na misję, by nie dopuścić wybuchu wojny między krainami.

Serafina jest jedną z głównych bohaterek powieści. To nastolatka, której dzieciństwo szybko zniknie, aby dorosłość i pełna odpowiedzialność zawładnęła jej życiem. Była wychowywana z zamysłem, że stanie na czele potężnej cywilizacji. Bardzo ją podziwiam, bo, szczerze powiedziawszy, wątpię, abym dał sobie radę tak, jak ona. Nie umiałbym w mgnieniu oka przestawić się z życia nastolatka, który popełnia dużo błędów w dorosłego odpowiedzialnego za tysiące żyć. Neela także jest postacią, której warto się przyjrzeć. To najlepsza przyjaciółka Serafiny, której często doradza. Zawsze twardo stąpa po ziemi. Ma nieodpowiedzialnego brata, którego ciągle gani. Bez niej jej koleżanka nie raz by zginęła.

Utwór wywarł na mnie ogromne wrażenie. Szczerze, nie spodziewałem się, że tak zostanę wciągnięty w fabułę. Przypuszczałem, iż dostanę badziewną młodzieżówkę, przez którą nie będę mógł przebrnąć, a za każdym krokiem spotkam ckliwą miłość. Na szczęście się myliłem. I to bardzo. Jednak ciągle jestem wkurzony na zakończenie książki i na to, że będę musiał trochę poczekać, aż przeczytam drugą część. Ludzie, czemu mi to robicie? Dołączona mapka pozwala nam z łatwością śledzić losy bohaterów powieści.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś, oceń.