czwartek, 2 kwietnia 2015

Bo samotność jest gorsza od bólu i rakaTytuł: 12 miesięcy
Autor: Paweł Jerzy Jaworski
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 138

Jeśli się poddasz, nie wygrasz.


Język utworu jest lekki. Autor w bardzo ciekawy sposób wprowadza nas w historię, opowiadającą 12 miesięcy spędzonych w szpitalu. Rozważa nad różnymi tematami, opowiada o swoich sąsiadach, z którymi ma niejedną zabawną historię oraz mówi o życiu. Przed rozpoczęciem czytania bałem się, że będzie to książka o użalaniu się nad sobą. Na szczęście po pierwszych stronach okazało się, że Paweł chce po prostu opowiedzieć nam o wszystkim, co go spotkało. Być może daje to jemu nadzieję na wyleczenie. Mówi nie tylko o chorobie, ale o nas wszystkich.

Opowieść rozpoczyna się we wrześniu, w którym bohater idzie do liceum. Jest bardzo podjarany, jednakże w wyniku czerwonych kropek na ciele, trafia do szpitala. Diagnozują u niego raka. Potem przez kilkadziesiąt rozdziałów dowiadujemy się o jego różnych szpitalnych przygodach. Często udziela nam życiowych rad. Ma niejedno starcie z pielęgniarkami, sąsiadami, którzy myśleli tylko o sobie.

Jeśli robisz coś, co sprawia ci przyjemność, a nikomu krzywdy, to rób tak dalej.


Głównym bohaterem jest autor – Paweł Jerzy Jaworski. Brzydzi się on przemocy, dlatego większość spraw stara wyjaśnić się argumentami. Ten siedemnastolatek jest zwyczajnym człowiekiem: uczy się, zakochuje, poznaje nowych ludzi, buntuje przeciwko rodzicom... Ustawia parawan czarnego humoru, za którym skrywa swoje cierpienia. Mimo, iż jest jeszcze nastolatkiem, pisze jak dorosły. Tak naprawdę poznajemy go od środka. Niestety czwartego lutego dwutysięcznego czwartego roku przegrywa walkę z rakiem. Ciągle podkreśla, że wsparcie bliskich oraz psychika, to siedemdziesiąt procent sukcesu.

Utwór polecam wszystkim. Jeśli chcecie przeczytać mądrą, wiarygodną i wstrząsającą historię, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Nie zawiedziecie się, a być może inaczej spojrzycie na ludzi z łysymi głowami.

1 komentarz:

  1. Dość ciekawe, być może sięgnę po tą pozycję.

    Pozdrawiam, tylkomagiaslowa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.