poniedziałek, 23 lutego 2015

5 najlepszych detektywów książkowych

W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić Wam pięciu najlepszych detektywów, którzy występowali w książkach. Będą to moje typy, z którymi może nie będziecie się zgadzać, aczkolwiek zapraszam do przeczytania, gdyż może poznacie nowe postacie książek detektywistycznych oraz kryminałów.
Maciej Słomczyński

5. Joe Alex


Postać literacka, a zarazem pseudonim pisarza. Występuje on w kilku powieściach kryminalnych. Jest bardzo przenikliwy, skuteczny, z najtrudniejszych opałów wychodzi bez szwanku. Ideał, który zdarza się tylko w książkach. Występuje w powieściach (m.in. Powiem wam jak zginął, Śmierć mówi w moim imieniu, Jesteś tylko diabłem, Cichym ścigałem go lotem).


Yannick Bisson – odtwórca roli Wiliama Murdocha4. Wiliam Murdoch


Fikcyjna (niestety) postać stworzona przez Maureen Jennings. Ten kanadyjski detektyw obdarzony jest dużą wiedzą i intuicją, która nie zawodzi. Niezwykle oddany swojej pracy, nieśmiały, samotny, stanowczy i odważny, gdy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz. Jest bohaterem takich książek jak: Ostatnia noc jej życia, Pod gwiazdami smoka, Biedny tom już wystygłSpuśćmy psy, Dziecko nocy.

David Suchet – jeden z odtwórców roli Herculesa Poirota3. Herkules Poirot


Na jego temat można byłoby długo mówić. Bardzo znana osobistość książkowa wymyślona przez Agatę Christie. Charakteryzuje go niski wzrost, jajowata głowa, ubiór dandysa oraz starannie pielęgnowane wąsy. Stawia on na psychologię zbrodni. Jest bardzo bogaty i niezamężny. Książki, w których występował (np. Morderstwo w Orient Expresie, A.B.C czy Wielka czwórka) zostały zekranizowane, a w jego rolę wcielił się m.in. David Suchet.Humphrey Bogart, jeden z odtwórców roli Philipa Marlowe’a


2. Philip Marlowe


Prywatny detektyw występujący w książkach Raymonda Chandlera. Po raz pierwszy pojawił się w 1934 roku. Zazwyczaj ubierał się w płaszcz z wysoko podniesionym kołnierzem i kapeluszem, wysoki i dobrze zbudowany. Pali papierosy, pije alkohol (jak większość książkowych postaci) oraz gra w szachy. Często znajdował się w niebezpiecznych sytuacjach, z których potrafił wyjść cało. Poznaliśmy go w powieściach: Głęboki sen, Żegnaj laleczko, Wysokie okno czy Tajemnica jeziora. Jednym z jego odtwórców był Humphrey Bogart.


1. Sherlock Holmes


Portret Sherlocka Holmesa na ilustracji Sidneya Pageta z 1904 roku
Najbardziej światowa postać książkowa, którą wykreował sir Arthur Conan Doyle. Po raz pierwszy pojawił się w 1887 roku w opowiadaniu "Studium w szkarłacie". Był genialnym detektywem wykorzystującym dedukcję do rozwiązywania zagadek. Śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomości matematyki, psychologii, balistyki i chemii. Uzależniony był od kokainy, morfiny i tytoniu. Jego kronikarzem stał się był doktor Watson. W szczytowym okresie kariery mieszkali przy ulicy Baker Street 221b, a ich gospodynią była pani Hudson. Znakomity bohater, którego każdy powinien poznać. Świetną okazją jest zakupienie książki Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa. 


2 komentarze:

  1. Znam numery: 1, 3, 4. Jest jeszcze C.A.Dupin wykreowany przez Poego i nazywany ojcem detektywów-analityków:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.