sobota, 26 grudnia 2015

Nic bardziej mylnego!

źródło


Radek Kotarski rozprawia się z pięćdziesięcioma często spotykanymi fałszywymi tezami i urządza im prawdziwą jesień średniowiecza!
Radek Kotarski – popularyzator wiedzy, twórca webshow Polimaty i programów telewizyjnych, w których wyjaśnia najdziwniejsze i nieodkryte zjawiska, odpowiada na najbardziej szalone pytania i prowokuje do samodzielnego myślenia.

Po książkę sięgnąłem dlatego, że chciałem dowiedzieć się, o których mitach wiedziałem i, w które wierzyłem. Czy było warto?

Nic bardziej mylnego! pochłonąłem w niecałe dwa dni. Utwór został napisany z humorem. Lekki język prowadzi nas przez książkę tak płynnie, że można dojść do wniosku, iż strony same się przewracają. Tekst jest przejrzysty, a papier – dzięki Bogu – nieśnieżnobiały. Radosław Kotarski swoje argumenty potwierdza przeróżnymi tekstami oraz ilustracjami, co jest bardzo przekonywujące. Mity uporządkowane są na – nazwijmy to – rozdziały, które w mniejszym bądź większym stopniu się z nimi wiążą. Oto one: O dziejach świata bez znieczulenia, Krwawa rozprawa z mitami dzieciństwa, Wielki pogrom mitów popkultury, Mity, o których się nie śniło naszym bystrzakom, Te straszne mity o zwierzętach, Naga prawda o historii Polski. Podczas czytania czułem się, jakby R. Kotarski stał przede mną i opowiadał mi to wszytko.

 • Czy faktycznie Napoleon był niski? 
 • Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu?  
 • Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu?  
 • Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal?  
 • Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby?

Nic bardziej mylnego!
Bardzo cieszy mnie to, że w tej książce jest tak wiele różnych mitów, iż każdy znajdzie dla siebie przynajmniej dwa, które staną się ulubionymi. Zaletą jest również korekta, gdyż znalazłem tylko jedną literówkę. Okładka jest minimalistyczna i bardzo przejrzysta. Mimo iż jest na niej znienawidzony przeze mnie kolor różowy, podoba mi się ona. Gdy na historii w gimnazjum miałem tematy, które związane były z Napoleonem nauczyciel mówił, że był on bardzo niski. Teraz już wiem, że tak nie jest. Wadą dla mnie jest jedynie to, że książka kończy się za szybko. Oby Radosław Kotarski wydał jeszcze kilka książek, w których również będzie rozprawiał się z mitami.

Muszę się przyznać, że nie oglądałem ani razu Polimatów czy programów telewizyjnych stworzonych przez Kotarskiego. Od dziś się to zmieni.

Podsumowując tę krótką recenzję – bardzo polecam wam ten utwór. Jest on kierowany przede wszystkim do osób, które są głodne wiedzy. Nic bardziej mylnego! będzie świetnym prezentem dla młodzieży jak i osób dorosłych.

Tytuł: Nic bardziej mylnego
Autor: Radosław Kotarski
Wydawnictwo: Znak Literanova
Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
Fotografia na pierwszej stronie okładki: Adrian Błachut, www.adrianblachut.com
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 299 (włącznie z bibliografią)
Data wydania: 19.10.2015
ISBN: 978-83-240-3552-6

3 komentarze:

 1. Polimaty są świetne - inny kaliber niż "Historia bez cenzury" co prawda, nie ma takiego zabarwienia humorystycznego, ale jest równie ciekawie! Sam bym z chęcią przeczytał "Nic bardziej mylnego". :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi czasami zdarza się oglądnąć jego filmiki. Książka być może będzie kiedyś przeczytana :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Także czaję się na tę książkę. Polimaty oglądałam. Podoba mi sie ten kanał. To nie jest po prostu jakiś idiota, który wydurnia się przed kamerą, ale człowiek, który wkłada mnóstwo pracy w to co robi. Przecież nie robi tego z głowy. Musi spędzać dużo czasu z bibiotekach i w necie.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.