wtorek, 3 listopada 2015

Moja pierwsza mitologiczna przygoda

źródło


Wiecie co, wcale nie chciałem być osobą półkrwi.
Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodziłem do szkoły, grałem w koszykówkę i jeździłem na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję się walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu... przeżyć. Zrozumiecie to, jak przeczytacie opowieść o wszystkim, co stało się tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun – a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem!


Rick Riordan – amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych oraz powieści dla młodzieży z gatunku fantasy.
Riordan studiował na Uniwersytecie stanu Teksas, specjalizując się w historii i anglistyce. Przez lata pracował jako nauczyciel. Sławę przyniosła mu bestsellerowa seria powieści dla młodzieży, których bohaterem jest nastoletni Percy Jackson, współczesny amerykański chłopiec, który odkrywa, że w rzeczywistości jest synem greckiego boga Posejdona. Obecnie Riordan mieszka w Teksasie wraz z żoną i dwoma synami[notka pochodzi ze strony Lubimy Czytać].

Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart.


Uwielbiam mity! Czytanie historii, które nigdy się nie wydarzyły (choć nie można być w stu procentach pewnym), stawianie sobie pytań, czy mógł tak powstać świat? Jest to wygodne, bo można obwiniać bogów o wszystko, co złe.


Po przeczytaniu można stawiać sobie tylko takie pytanie: dlaczego nie przeczytałem tego wcześniej? Super książka, która dorównuje innym młodzieżówkom z gatunków fantasy, np. Harry'emu Potterowi. Lekki i prosty język, świetnie poprowadzona narracja, zwroty akcji, intrygi, boskie opisy oraz tajemnice. Literacki fenomen! Tego się nie czyta, tylko pochłania. Rick Riordan stworzył coś oryginalnego z czegoś, co od dawna znamy, mianowicie mitów. W książce jest też miejsce na komizm, który jest dopełnieniem świetności utworu.


Czy Percy zdoła odnaleźć piorun, zanim rozpęta się wielka wojna bogów?
Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?
Jak to jest – być takim dzieckiem?
To właśnie przydarzyło się dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny, Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną "broń masowego rażenia" – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał oraz przepowiedni, która ostrzega go przed...
Ale o tym przeczytasz w książce! [opis pochodzi z okładki książki]

Idź tam, gdzie prowadzi Cię serce, inaczej utracisz wszystko.

Percy Jackson jest, jak wiadomo, najważniejszą postacią utworu. To nastolatek, dysleksją, dysortografią oraz jeszcze paroma zaburzeniami, które utrudniają życie w szkole. Wędruje z jednej szkoły do drugiej. W żadnej nie został dłużej niż rok. Cechuje go odwaga, bo podjął się zadania, przez które mógł łatwo zginąć. Jest lojalny wobec przyjaciół oraz troskliwy dla matki. Percy jest w pewnym stopniu wyidealizowany (w bardzo małym procencie jego jestestwa). Annabeth przyjaciółka Percy'ego, która pomaga jemu w misji. Jest sarkastyczna, ma poczucie humoru, umie tworzyć świetne strategie. Grover jest satyrem, czyli człowiekiem z nogami kozła, którego zadaniem jest sprawowanie ochrony nad danym herosem. Charakteryzuje go niezdarność i łatwowierność, choć trzeba przyznać, że wykazał się odwagą.

Koniecznie musicie to przeczytać! Złodziej pioruna jest świetnym rozpoczęciem serii, która zbiera wysokie oceny oraz przychylne recenzje. Jeśli nie wiecie, co kupić nastoletnim osobom na gwiazdkę, podarujcie to. Oczywiście dorosłym również można. Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję wydawnictwu Galeria Książki.

Tytuł: Złodziej pioruna
Tytuł oryginału: Percy Jackson and the Lightning Thief
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cykl: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy (tom I)
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Redakcja i korekta: Pracownia Edytorska "Od A do Z" (oda-doz.com.pl)
Opracowanie graficzne okładki na podstawie oryginały oraz DTP: Stefan Łaskawiec
Wydanie: I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 358
Data wydania: 6.05.2009
ISBN: 978-83-928837-0-8

3 komentarze:

 1. To pozycja autora, na którego "mam oko" już od dłuższego czasu. W końcu trzeba będzie zabrać się za jego twórczość.

  Pozdrawiam Iza.
  Niech książki będą z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Riordana i Cykl o Percym bardzo lubię. Polecam jako ta stara młodzież :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Percy'ego ♥ Przeczytałam już całą pierwszą serię, teraz szukam okazji do przeczytania drugiej. Cieszę się, że Tobie także książka przypadła do gustu.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.