czwartek, 5 listopada 2015

Ile razy można przeżyć koniec świata?

Adam Lang, Klucze


Przekonaj się, co chłopakom siedzi w głowach!


Adam Lang – z wykształcenia matematyk. Przez dekadę pracował jako nauczyciel matematyki w jednym z warszawskich liceów. Obecnie zajmuje się opracowywaniem maturalnych przykładowych arkuszy egzaminacyjnych. Znawca i propagator twórczości Jacka Kaczmarskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jest wiele książek młodzieżowych. Duża ich część porusza ważne problemy, które zdarzają się nastolatkom. Przeważnie ich historie są opowiadane przez nastolatkę bądź trzecioosobowego i wszechwiedzącego narratora. Tym razem chłopak jest narratorem. Chcecie zobaczyć jakie problemy mają chłopacy? Koniecznie to przeczytajcie.

Bardzo dobrze napisana opowieść, która miejscami wzrusza oraz przeraża. Lekki język, interesujący bohaterowie, oryginalny pomysł, ciekawe historie, humor... Adam Lang stworzył świetną książkę, która jest o młodzieży. Nie można powiedzieć, że wszyscy nastolatkowie zachowują się tak jak bohaterowie (jestem przykładem). Niektórzy zachowywali się bardzo dziecinnie, bardziej jak gimnazjum.

Dziewczyny są jak śliwki. Jeśli trafi się robaczywa, to wyrzucasz i bierzesz następną.

Adam wkrótce ma zdawać maturę i wybierać kierunek studiów. Tymczasem nie ma głowy do nauki, bo jego życie pełne jest emocjonalnych rozgrywek i zagmatwanych relacji. Jest inteligentny, oczytany, błyskotliwe. Ma w sobie niezwykłą wrażliwość i dojrzałość, a przy tym daleko mu do grzecznego chłopca. Potrafi rozpracować każdą dziewczynę, łamie serca, robi zamieszanie, ale – ku swojemu zaskoczeniu – on też w końcu daje się podejść...

Bohatera można kochać lub nienawidzić, ale jedno jest pewne – warto przyjrzeć się, co siedzi w jego głowie. [opis pochodzi z okładki książki]

Dobra pamięć jest bardzo ważna, ale umiejętność zapominania – bezcenna.


Adam to główny bohater. Polubiłem go za jego przemyślenia, które są ciekawe. Rozkminiam nad nimi i muszę przyznać, że się z nimi zgadzam. Jest przystojny, ma – mówiąc kolokwialnie – branie. Miał wiele dziewczyn, były to poważne lub mniej poważne związki. Rozkochiwał w sobie nastolatki, które potem brutalnie rzucał; bawił się ich uczuciami. Pojawia się dziewczyna, dla której zatańczy tak, jak ona zagra. Choć to nie do końca prawda. Go się albo lubi albo nie.

Polecam Wam z całego serca ten utwór. Czyta się go bardzo szybko i miło spędza się czas. Komu polecam? Na pewno rodzicom, którzy mają nastoletnie dzieci oraz dziewczynom, by przekonały się to jak z niektórymi chłopakami jest. Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Tytuł: Klucze
Autor: Adam Lang
Wydawnictwo: Literackie
Korekta: Anna Dobosz, Ewa Kochanowicz, Małgorzata Wójcik
Redakcja: Anna Sidorek
Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz/PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN
Wydanie: I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 299
Data wydania: 24.09.2015
ISBN: 978-83-08-06004-9

4 komentarze:

 1. Chociaż po młodzieżówki sięgam rzadko to ta mocno mi się spodobała. Prawdziwa, naprawdę można dowiedzieć się co siedzi w głowie faceta :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też rzadko sięgam, no ale zrobię wyjątek :)

   Usuń
 2. Rzadko czytam takie książki, więc raczej nie sięgnę po "Klucze".
  ocean-slow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię młodzieżowe powieści, a tą z chęcią bym przeczytała! :) Zawsze to co innego niż życie kobiety ;)

  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.