piątek, 4 września 2015

Time RidersNie igraj z czasem, bo świat, który znasz, przestanie istnieć.


Alex Scarrow zaczynał jako grafik, po czym zdecydował, że zostanie projektantem gier komputerowych. W końcu dojrzał i został pisarzem. Napisał wiele popularnych thrillerów oraz kilka scenariuszy, ale to pisanie dla młodzieży pozwala mu do woli cieszyć się pomysłami i koncepcjami, którymi bawił się podczas tworzenia gier. Mieszka w Norwich z synem Jakubem, żoną Frances i dwoma bardzo grubymi szczurami.

Historii Polski i świata uczymy się już od podstawówki. Rzeczy dotyczące I i II wojny światowej mamy obcykane, więc wiemy dlaczego Niemcy przegrały II wojnę światową (na szczęście). Co jednak stałoby się, gdyby wygrały?

                                      Pierwszy tom serii Jeźdźcy w czasie.

Warta akcja, lekki język, dobrze wykreowani bohaterowie. Autor wpadł na bardzo dobry, choć nie do końca oryginalny, pomysł. Zabiera nas w niebezpieczną podróż wstecz. Każdy miłośnik literatury młodzieżowej powinien sięgnąć po ten utwór.

Liam O'Connor powinien utonąć w morzu w 1912 roku.

Maddy Carter powinna zginąć w katastrofie lotniczej w 2010 roku.

Sal Vikram powinna spłonąć w pżarze w 2026 roku.

Jednak w ostatnim momencie ujrzeli przed sobą tego samego tajemniczego mężczyznę, który powiedział: Złap mnie za rękę...

Liam, Maddy i Sal nie zostali jednak ocaleni. Zostali zwerbowani do tajnej organizacji, o której istnieniu nie wie nikt. Teraz mają tylko jeden cel – naprawić historię ludzkości. Dlaczego? Ponieważ podróże w czasie istnieję i jest wielu takich, którzy wracają do przeszłości, aby zmienić bieg historii. Dlatego właśnie powstała tajna organizacja Time Riders – Jeźdźców w Czasie, aby zapobiec zniszczeniu świat*

Gdy byłem mniejszy, zastanawiałem się, jak to jest podróżować w czasie. Zobaczyć, jak wyglądali ludzie kiedyś i czy to, o czym teraz się mówimy, było naprawdę. Bardzo fajnym przeżyciem byłoby móc porozmawiać ze średniowiecznymi ludźmi, zobaczyć Mieszka I czy koronację Bolesława Chrobrego. "Time Riders. Jeźdźcy w czasie" w pewnym sensie spełniło moje marzenie.

Liam O'Connor jest nastolatkiem z XX wieku. Jest na pewno odważny, gdyż podejmuje wiele decyzji, które decydują o jego życiu oraz przyjacielski, bo nie chciał zabić przyjaciela (mimo, iż on nie był do końca człowiekiem), a gdyby to zrobił, szybciej wróciłby do 'domu'. Maddy Carter dopiero wkracza w dorosłe życie. To ona będzie musiała dowodzić Jeźdźcami w czasie, podejmować decyzje tak, by światu nie zagrażała zagłada. Na pewno można mówić o niej – wrażliwa. Sal Vikram jest trzynastolatką, która żyła w 2026 roku. Ma najgorzej z całej trójki, gdyż jest najmłodsza, przez co bardzo wszystko przeżywa. Ma jedno z najważniejszych zadań.

Reasumując, bardzo spodobała mi się ta książka. Na pewno sięgnę po kolejne tomy, gdyż muszę wiedzieć, co będzie dalej. Najbardziej w książce spodobały mi się opisy, które są dopracowane, dzięki czemu łatwiej było mi wyobrazić sobie otoczenie. "Time Riders. Jeźdźcy w czasie" polecam najbardziej osobom w wieku 10-14 lat. Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.

* opis pochodzi z okładki książki


Tytuł: "Time Riders. Jeźdcy w czasie"
Tytuł oryginału: "Time Riders"
Autor: Alex Scarrow
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Jeźdźcy w czasie (tom 1)
Projekt okładki: James Fraser
Zdjęcie: Neil Spence
Tłumaczenie: Karol Sijka
Korekta: Teresa Lachowska
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Data wydania: 15 marca 2013
ISBN: 978-83-7895-100-1

3 komentarze:

 1. Normalnie podróże w czasie mnie nie interesują.Ale ta książka ma w sobie to coś, które mnie przyciąga. Szukam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo, że książka przeznaczona jest dla młodszej młodzieży, to być może kiedyś ppo nią sięgnę, bo uwielbiam książki o podróżach w czasie :>

  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogpsot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam cztery części, młodzieżą nie jestem, fantastykę czytuję od czasu do czasu, ale ta seria bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.