wtorek, 1 września 2015

Kowal słów. Tom 2Walka jak poezja, miłość jak klątwa, pieśń jak złoto, magia jak religia, a śmierć to zbawienie...Łukasz Malinowski – rocznik 1983. W 2010 roku obronił na UJ doktorat z historii. Specjalizuje się w historii średniowiecznej Skandynawii. Autor książek: "Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach", "Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii". Publikował w Wiedzy i Życie, Focusie Historia, Mówią Wieki i Nowej Fantastyce. Literacko zadebiutował powieścią "Skald. Karmiciel kruków".

Książka została napisana prostym językiem, choć czasem musiałem sięgnąć do słowniczka, który znajduje się na końcu utworu, by znaleźć znaczenie danego słowa. Znów dostajemy kawał dobrej literatury, w której ciągle coś się dzieje i cały czas jesteśmy zaskakiwani. Przygody, walki, magia i spora dawka humoru – to czeka nas w tej powieści, ale również "Karmicielu kruków" i "Kowalu słów. Tom 1". Najbardziej podobały mi się bitwy, które zostały dopracowane w najmniejszym szczególe, widać, że autor włożył w nie mnóstwo pracy. Smucę się trochę, że książki te nie są promowane tak, by jak najwięcej osób o nich usłyszało i je przeczytało, bo naprawdę warto. Na szczęście epilog zapowiada kolejne części Skalda, na które zniecierpliwiony czekam.

Narzeczona dostarczona, zadanie wykonane, nagrody brak. Ainar Skald czuje się oszukany i planuje na kaganie Tirusie Wielkim pomstę, o jakiej krążyć będą pieśni. Na myślenie ma dużo czasu, ponieważ siedzi w więzieniu Swoją obecnością ma uświetnić dzień zaślubin Tirusa Wielkiego z Ingigerdą Złotowłosą, szkoda tylko, że wystąpi jako główny bohater uroczystej egzekucji. Tymczasem do Dyragardu zmierzają Ali Czarny Berserk i Haukrhedin, którzy chcą po swojemu rozmówić się z wiarołomnym poetą. Zaś władcy Glaesiru oraz Odainsaku rozsyłają wici i gromadzą wojska. Czas rozpocząć wojnę.*

Nienawiść, nie miłość, jest mu przeznaczona,
lubą jego będzie cudza żona.
Tęsknota za słońcem, za swą ukochaną
przekleństwem poety, klątwą się staną.

Ainar Skald to jeden z głównych bohaterów. Jest zabawny, umie bardzo dobrze kłamać, zmieniać głos oraz szybko układać pieśni, którymi zachwycają się inni. Jest taką postacią, bez której cała książka nie byłaby tak dobra.

Podsumowując, bardzo polecam Wam całą serię. Wszystkie części są równie dobre. Jeśli lubicie fantastykę – nie wahajcie się i zacznijcie czytać. Ja się nie zawiodłem, więc wy raczej też się nie zawiedziecie. Książkę przeczytałem dzięki Instytutowi Wydawniczemu Erica.
* opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Kowal słów. Tom 2"
Autor: Łukasz Malinowski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Seria: Skald
Korekta: Dorota Ring
Projekt okładki: Dark Crayon / Piotr Cieśliński
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Data wydania: 13 maja 2015
Liczba stron (tekstu): 254
ISBN: 978-83-64185-81-6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś, oceń.