sobota, 1 sierpnia 2015

"...kiedyś zakochałem się w osobie, która nigdy nie istniała"


"Czy może być coś bardziej przygnębiającego niż świadomość, że wszystkie twoje marzenia, pragnienia i sny nie mają racji bytu? Każdy przedmiot i każde wspomnienie, które cię kiedykolwiek współtworzyły, okazują się tylko fikcją."

Krzysztof Bielecki – jego motto to: "Sekrety, tajemnice, intrygi". Twórca niestandardowych działań przestrzeni miejskiej – od ukrywania w mieście kapsuły czasu poczynając, przez tworzenie galerii pośród miejskich zakamarków, po skomplikowane gry miejskie, które wywołały lawinę podobnych inicjatyw w całym kraju. Projekty te stały się tematem jego dwóch pierwszych książek. W swoich publikacjach za każdym razem stara się zawrzeć coś, czego nie było nie tylko w jego poprzednich tekstach, lecz także – o ile to możliwe – w literaturze w ogóle, stąd czasem bywają one postrzegane jako hermetyczne. Z drugiej strony mówi się też, że są w stanie z powodzeniem zastąpić substancje psychoaktywne i zarazem są "tańsze i zdrowsze niż LSD".*

Przeczytałem tytuł – nie wiem, o czym jest książka. Przeczytałem opis – nadal większość rzeczy jest otoczonych aurą tajemniczości. Przeczytałem książkę – dziwne, że nikt wcześniej nie pomyślał, żeby stworzyć coś takiego. Utwór ten został napisany lekkim i prostym językiem. Oryginalny pomysł został wykonany ŚWIETNIE. Dostajemy kawał dobrej literatury, która może i jest trochę dziwna, ale na pewno dobra. Na końcu pojawiają się pytania, np. takie: "Czy to już koniec?" Drzwi są otwarte, chcesz wejść do świata tajemniczości?

Stolarz pracuje nad tajemniczym zleceniem. W mieście pojawiają się znani ludzie, których nie powinno tam być. Dziwaczna encyklopedia nigdy nie istniejącego świata zaczyna nabierać nowego znaczenia. A pewien niepozorny pracownik biurowy, żyjący na skraju wypalenia zawodowego, musi zmierzyć się z wydarzeniami wymykającymi się logice. "Sekretna mechanika rzeczywistości" to książka, która z powodzeniem zastąpi substancje psychoaktywne.**

Głównym bohaterem jest człowiek, o którym mało się dowiadujemy, dzięki czemu może puścić wodze wyobraźni. Nie wiemy jak ma na imię. Po jego zachowaniu można powiedzieć, że na pewno jest uzależniony od kawy, nie jest pracoholikiem, jest osobą, która gdy czegoś nie wie, mówi o tym wprost, jest łatwowierny.

Książka bardzo mi się spodobała. Przeżyłem z nią krótką, ale bardzo ciekawą przygodę do świata realnego, w którym Syntagma się psuje. Na pewno nieraz przeczytam tę książkę. Polecam wszystkim. Jeśli chcecie kupić książkę, szukajcie jej w księgarniach internetowych. Mam nadzieję, że zachwyci ona Was tak samo jak mnie. Dziękuję autorowi za przekazanie egzemplarza do recenzji.

* notka o autorze pochodzi z przedostatniej strony książki
** opis pochodzi z okładki książki

Tytuł: "Sekretna mechanika rzeczywistości"
Autor: Krzysztof Bielecki
Książka wydana nakładem własnym poprzez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Projekt okładki i strony tytułowej: Koka Skowrońska
Data wprowadzenia: 10 lipca 2015
Liczba stron: 119
Wydanie: I
ISBN: 9788364540042

2 komentarze:

Jeśli przeczytałeś, oceń.