wtorek, 21 lipca 2015

Opowieść o przyjaźni, sztuce i nadzieiTytuł: "Jedyny i niepowtarzalny Ivan"
Tytuł oryginału: "The One and Only Ivan"
Autor: Katherine Applegate
Wydawnictwo: CzyTam
Ilustracje: Patricia Castelao
Przekład: Magdalena Zielińska
Wydanie: I
Data wydania: 19 września 2014
Liczba stron: 320
ISBN: 9788393873128
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Katherine Applegate jest autorką wielu książek, między innymi serii "Roscoe Riley Rules" czy książki obrazkowej "The Buffalo Storm". Jej powieść "Home of the Brave" zdobyła tytuł Najlepszej Książki Roku według czasopisma „School Library Journal” i zdobyła dwie nagrody: Złoty Latawiec oraz Nagrodę Josette Frank za najlepszą powieść dla dzieci. Wraz z mężem Michaelem Grantem stworzyła bestsellerową serię książek fantastycznych "Animorphs", która rozeszła się na całym świecie w nakładzie ponad 35 milionów egzemplarzy. Katherine mieszka w Kalifornii z mężem, dwójką dzieci i zgrają ukochanych zwierząt.

Trochę sceptycznie podchodziłem do książki, gdyż myślałem, że to będzie zwykła książka o samotności. Myliłem się. To niezwykły utwór, który na przykładzie goryla ukazuje nam, że nie da się żyć w samotności. Zachwyciło mnie to, że utwór powstał na podstawie prawdziwej historii. Oryginalny styl i prosty język jeszcze bardziej zachęcają, by sięgnąć po to dzieło.

Ivan jest łagodnym gorylem. Mieszka w Big Top Centrum Handlowym z Automatami do Gry przy 8. Zjeździe z Autostrady. Jest więc przyzwyczajony do tego, że każdego dnia przez szklane ściany jego klatki przyglądają mu się ludzie. Prawie nie tęskni za życiem w dżungli. Szczerze mówiąc niemal o nim nie myśli. Myśli za to o programach, które obejrzał w telewizji, i o swoich przyjaciołach: starej słonicy Stelli i bezpańskim psie Bobie. Przede wszystkim jednak Ivan myśli o sztuce, o tym, jak kreską i kolorem uchwycić smak dojrzałego mango albo szum liści. Wtedy poznaje Ruby, malutką słonicę odebraną rodzinie. Ruby sprawia, że Ivan zaczyna widzieć swój dom i swoją sztukę z zupełnie innej perspektywy. Gdy pojawia się Ruby, pojawia się również szansa na zmianę. To od Ivana będzie zależeć, czy zmiana ta okaże się zmianą na lepsze.*

"Ludzie marnują słowa. Rzucają je jak skórki z bananów i pozwalają by zgniły"

Ivan jest jednym z głównych bohaterów. To postać, która ma głębokie przemyślenia, o których dowiadujemy się głównie dzięki pierwszoosobowej narracji. Pasjonuje się sztuką. Jest uosobieniem człowieka, który czasem kłamie, by uspokoić kogoś innego. Stella to słonica, która udziela wielu cennych rad. Max jest bezdomnym psem, który mówi co jemu ślina na język przyniesie. Na pewno dowartościowuje Ivana, powtarzając jemu, że jest: Jedynym i Niepowtarzalnym Ivanem Srebrnogrzbietym Mocarzem. Ruby to także słonica, tylko że ona pełni inną rolę niż Stella. Pomaga Ivanowi patrzeć na świat zupełnie inaczej.  Bohaterowie zyskali moją sympatię od chwili poznania.

Reasumując, książka bardzo mi się spodobała. Głównie ze względu na oryginalną tematykę, wspaniałych bohaterów i emocje, które ciągle nam towarzyszą. Kończy się w momencie, w którym czytelnik pyta: "Co dalej?" Polecam tym młodszym i starszym. Poznajcie historię Jedynego i Niepowtarzalnego Ivana.


* opis pochodzi ze skrzydełka okładki

3 komentarze:

  1. Słyszałam o tej książce, a po przeczytaniu Twojej recenzji wydaje mi się bardzo ciekawa. Nie przypominam sobie, abym czytała coś, gdzie akcja toczy się z punktu widzenia zwierzęcia, więc będę musiała to zmienić...
    Pozdrawiam :)
    ksiazkowepodroze.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę się dowiedzieć więcej o Ivanie :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli przeczytałeś, oceń.