sobota, 27 czerwca 2015

Dalszy ciąg tułaczki po ogarniętej wojną Europie.Tytuł: "Parabellum. Horyzonty zdarzeń"
Autor: Remigiusz Mróz
Seria: Parabellum
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 27 marca 2014
Liczba stron: 312
ISBN: 9788364185205

Remigiusz Mróz jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorantem na tejże udzielni. W jego dorobku literackim znajduje się sześć książek, z których każda została doceniona przez czytelników i recenzentów. Tworzy prozę różnych gatunków. Pod koniec wakacji ukaże się jego siódma powieść, która otworzy nowy cykl. Podczas festiwalu w Ząbkowicach Śląskich dostał nagrodę za najlepszą książkę kryminalną – chodzi oczywiście o powieść "Kasacja".

Drugi tom kultowej serii Parabellum.

"Jest wojna, musimy robić wszystko, żeby przeżyć".

Znów dostajemy dużą dawkę lekkiego języka, bardzo dobrze wykreowanych bohaterów i tajemniczości. Krótko mówiąc: świetny utwór, który utwierdza w przekonaniu, że współcześni autorzy również konstruują przemyślane powieści, a nie gnioty, od których aż roi się w księgarniach.

Dalszy ciąg tułaczki Marii i Staszka do Francji. Zostali oni zdemaskowani, przez co muszą bardziej uważać na to z kim rozmawiają, gdyż nie mają możliwości powołania się na fałszywe dokumenty. Leitner rusza w pogoń nie dlatego, że chce ich tylko ująć, ale również pokazać swój honor. Podkomendni Obelta, który trafił do obozu jenieckiego, starają dostać się do Baranowicz. Czy spotkają ludzi, którzy  ich nie wydadzą? Czy osiągną wyznaczone cele?

Christian Leitner ukazuje nam, że niektórzy Niemcy, którzy żyli w czasach II wojny światowej nie są pozbawionymi skrupułów istotami, które za wszelką cenę chcą zabić podludzi. Autor dał nam bohatera, jakiego pragniemy, czyli twardego mężczyznę o trochę miękkim sercu. Maria i Staszek to narzeczeni, którzy swoją miłość wystawili na ciężką próbę. Oboje mają dystans do siebie oraz duże poczucie humoru, które ujawnia się również w najniebezpieczniejszych chwilach. Według mnie są najsympatyczniejszymi bohaterami książki. Ważną postacią jest także Bronek, brat Stanisława. Kontrast pomiędzy tymi osobami jest bardzo ciekawy, bo byli wychowywani przez te same osoby, które wpajały im te same rzeczy, jednak często zachowują się bardzo odmiennie.

Po skończeniu czytania pojawiło się pytanie: Co będzie dalej? Znienawidziłem, a zarazem poczułem duży respekt do autora, bo skończył książkę w najlepszym i najgorszym momencie. Gwarantuję Wam smętne miny po lekturze. Powieść bardzo mi się spodobała. Głównie ze względu na bohaterów oraz prosty język. Z niecierpliwością czekam na trzeci tom. Powiem Wam coś w tajemnicy: Jak nie przeczytacie choć jednej książki tego autora, Anita z Book Reviews puści na Was focha.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytałeś, oceń.